|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 15:58 | 07.16.2024

Енергетичні лещата для українців: чи виправданий тариф на електроенергію?

Енергетичні лещата для українців: чи виправданий тариф на електроенергію?

З першого червня світло для всіх українців коштує не 2,64 гривні, а 4,8 гривні за кіловат-годину, тобто на 64 відсотки дорожче, ніж було до цього.

Збільшення ціни на електроенергію майже удвічі в Уряді пояснили великою вартістю відновлення енергетичної інфраструктури. Економічно обґрунтований тариф для домогосподарств нібито взагалі складає близько 6 гривень за кіловат-годину. Більше того, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг з першого липня підвищила тариф на холодну воду, але згодом це рішення було скасовано. Як бачимо, попри встановлений мораторій і незважаючи на війну, тарифи зростають. Як вплине збільшення вартості електроенергії на населення та економіку, чи допоможе воно відновленню, чи, можливо, хтось купить собі чергову яхту?

 

Чи справедливий тариф: думка людей

 

«Підвищення тарифу – це складний, але необхідний крок, – заявив міністр енергетики Герман Галущенко. – Нас чекає масштабна реконструкція, яка потребує величезних сил і коштів».

Зі слів Галущенка, існуючий рівень тарифів на електроенергію для населення не покриває собівартості її виробництва, зокрема компаніями «Енергоатом» та «Укргідроенерго», які виплачують різницю між ринковою ціною кіловат-години й тарифами для населення в межах виконання спеціальних зобовʼязань із забезпечення доступності електроенергії для побутових споживачів.

Нацкомісія також підвищила тарифи для бізнесу. З червня на 20-130% зростуть граничні ціни на електрику у години вечірнього піку та вночі. Це начебто має вплинути на обсяги імпорту, щоб зменшити дефіцит в енергомережі.

Ми поцікавились у мешканців Чернігівщини, як вони ставляться до такого рішення Уряду і чи вплине воно на них.

Підприємець із Чернігова, який займається вантажними перевезеннями, Станіслав Єфименко збільшення вартості електроенергії сприймає як необхідність.

«Виходячи з ситуації з постійним пошкодженням інфраструктури, підняття тарифу на електроенергію є вимушеним кроком. Бензин по 60, всі кричать про зраду, а в Чернігові припаркуватися ніде. Тому платити 500 чи 700 в місяць за світло – для мене немає особливої різниці».

Думка дрібного приватного підприємця з Ріпкинщини Сергія Смоліговця кардинально відрізняється.

«Зараз один кіловат електроенергії повинен коштувати для населення 97-98 копійок. Чому? Тому що це – електроенергія атомних станцій, а вона дешева», – переконаний він.

«Якщо її справді не вистачає, то збільшення ціни приведе і до економії електроенергії. Але ж її вистачає не тільки для України, а і для продажу», – каже житель міста Ніжин Андрій Ярмоленко.

Директор однієї з приватних компаній чернігівець Сергій Павлов: «Може, я чогось не розумію, але енергетичні компанії майже всі приватні, а тариф піднімається з ініціативи Уряду. В цей самий час Захід виділяє кошти на відновлення енергосистеми, плюс постачає нам обладнання. Про яке обґрунтоване підвищення тарифів може йти мова? Що стосується бізнесу, то, на мою думку, це початок кінця. Цілеспрямоване знищення нації та держави».

Мешканка села Количівка Чернігівського району пенсіонерка Тетяна Коваленко-Шевченко переконана: перш ніж підвищувати тарифи для населення, потрібно врегулювати питання зарплат і пенсій у держчиновників і простих людей.

«Сто тисяч пенсії у судді – і дві з хвостиком, максимум три у людини, яка все життя працювала на державу. Такої нерівності, як зараз, не було ніколи. А депутати Верховної Ради, які створюють закони проти людей, а під себе «коханих», і живуть на повному забезпеченні держави? Таких прикладів можна наводити безліч. І не треба все звалювати на війну, мовляв, нічого не можна зробити. Можна!!! Насамперед треба потрусить кишені!».

Жінка каже, що від підняття тарифу не постраждають хіба що можновладці і товстосуми.

«Але цікаво інше: коли Ахметов забирав задарма всю електросистему України, він не казав, що йому будуть прибутки, а нам, народу, залишить витрати на ремонт», – резюмує пенсіонерка.

7655756758678745456

Рінат Ахметов і його яхта за півмільярда доларів

 

Де наш мирний атом?

 

Отже, головною причиною для збільшення вартості електроенергії Кабмін називає російські обстріли, які призвели до дефіциту та пошкодження здебільшого ТЕЦ, які перебувають у приватній власності. Таким чином Уряд вирішив покласти питання відновлення приватної генерації коштом споживачів, тобто коштом українського народу.

Зауважимо, що з часу великої війни Уряд Дениса Шмигаля не вперше підіймає тариф. Востаннє Кабмін підвищував тариф для населення 1 червня 2023 року: до 2,64 грн/кВт*год із ПДВ. До цього було 1,44 грн/кВт*год за споживання 250 кВт*год на місяць, а далі – 1,68 грн/кВт*год.

Чи була реальна необхідність підіймати ціну на електроенергію?

Основним виробником електроенергії для населення є «Енергоатом», а не ТЕЦ чи ГЕС. Тому політик Юлія Тимошенко назвала зростання тарифу корупційним рішенням і таким, що має бути негайно скасованим. За її словами, до виробництва і споживання електроенергії на теплових електростанціях люди взагалі не мають жодного відношення.

«Атомна енергія є найдешевшою в Європі і, безумовно, найдешевшою в Україні. Навіть після тимчасової втрати Запорізької АЕС наша атомна енергетика здатна виробляти приблизно 52 мільярди кіловат-годин, а населення при цьому споживає всього 33 мільярди кіловат-годин. Тобто виробництво атомної електроенергії здатне забезпечити українців дешевою електрикою. Остання адекватна і публічна ціна на електроенергію була затверджена НКРЕКП у 2019 році. Ціна складала 57 копійок за кіловат. Після цього офіційну інформацію закрили для суспільства», – каже вона.

Якою ж є насправді нині собівартість електроенергії? Для цього потрібно додати до ціни 57 копійок, яка була у 2019 році, розмір інфляції за 5 останніх років, яка склала 54,9%. Тобто тариф може бути збільшений максимум на розмір інфляції і складати не більше 88 копійок за один кіловат.

У АТ «НАЕК “Енергоатом”» стверджують, що нині собівартість виробництва кіловата електричної енергії за допомогою атомних електростанцій в Україні становить 1 грн 70 копійок. Цей показник враховує податок на додану вартість, однак не враховує всі складові тарифу на доставку енергії до споживача та обслуговування енергетичної системи.

«Хочемо надати до цього незалежні висновки експертів енергоринку: «Собівартість 1 кВт*год «Енергоатома» становить 1,7 грн (з ПДВ без урахування ПСО). Ще 3,25 грн за кВт*год з ПДВ – витрати на передачу, розподіл та постачання (тариф на передачу становить 0,63 грн за кВт*год, а також сюди закладений прибуток ОСР та Укренерго на розвиток мереж). Тобто виробнича собівартість державної атомної енергії з доставкою споживачу становить мінімум 4,65 грн, що трохи вище за новий тариф. Енергоатом – єдина енергетична компанія країни, яка від підвищення тарифу в фінансовому сенсі взагалі нічого не отримає», – цитує висновок НАЕК.

 

Яка ж реальна ціна атомного кіловата?

 

Для того, щоб скласти повну вартість кіловата, треба до ціни додати вартість транспортування. Її, нагадаємо, не можна завищувати під час війни. Виходячи з наявної інформації від НКРЕКП (Національна комісія у сфері регулювання енергетики), у 2014 році вартість транспортування складала 10,4% від кінцевої ціни на електроенергію. Тобто, враховуючи це, отримуємо максимальну ціну з усіма податками та «закрутками» – не більше 97 копійок за один кіловат, аж ніяк не 4,65, яка пояснюють замовні «експерти».

Звідки ж ці корупційні нарахування і ціна, вчетверо більша від собівартості? Основна причина криється у назві. До 2023 року «Енергоатом», який дає понад 50% найдешевшої в Європі електроенергії, був державним підприємством, але під шумок війни його перевели у розряд акціонерних товариств, в яких рішення вже приймає не уряд, а наглядова рада з числа приватних осіб. Саме з ухваленням ЗУ «Про акціонерне товариство «Національна атомна енергогенеруюча компанія “Енергоатом”» найбільшу енергогенерацію, яка належала українському народу, вивели з-під його управління. І саме після того, як замість ДП було утворено АТ, вперше підняли тариф на електроенергію. Вочевидь, це була одна із вимог так званої наглядової ради з числа представників транснаціональних корпорацій. І це ще не межа – вже лунають заяви про підвищення ціни за кіловат до «європейського рівня»: до 16 гривень за кіловат-годину. Схема переведення державних підприємств в акціонерні товариства стосується не лише «Енергоатому» – така ж доля спіткала Укрпошту, «Ліси України», газотранспортну систему, державні наукові установи, які володіють землями, природні заповідники тощо. Тобто під шумок війни в українського народу забирають те, що не встигли забрати у 90-х, а українців натомість зобов’язують відновлювати за їхній рахунок приватну генерацію. І не лише за рахунок нас, але й всього світу. Свіжа новина «Саміту миру» – США виділяють Україні 1,5 мільярда доларів на енергетику та гуманітарну допомогу. Про це публічно заявила віце-президент США Камала Харріс. Ці гроші, як і гроші від населення, підуть на відновлення пошкодженої енергосистеми. Виходить так, що увесь світ скидається грошима та обладнанням здебільшого на відновлення приватної генерації, а наш рідний уряд вирішив здерти з народу, який веде важку кровопролитну війну з наддержавою, останню сорочку. Українцям – тарифи і війну, а олігархам – надприбутки? До того ж не обов’язково ці надприбутки йтимуть до кишені українських олігархів.

 

Заробляють «прокладки» та офшорні постачальники

 

Візьмемо хоча б приклад АТ «Чернігівобленерго».

670 b473 f1bf1e0ac0ab

Згідно з даними Вікіпедії, власником контрольного пакета є компанії, зареєстровані в офшорній зоні Кіпру. За даними ЗМІ, це афілійовані структури олігарха Григорія Суркіса. Це такі компанії як: «Larva Investments Limited» – 24,992%, «Bikontia Enterprises Limited» – 24,992%, «LEX PERFECTA LIMITED» – 15,064%, «MARGAROZA COMMERCIAL LIMITED» – 10,0427%. Також є версія, що «Чернігівобленерго» належить російському олігарху Костянтину Григоришину.

IMG 20240616 113442

35646565456535456456466

Основним видом діяльності компанії «Чернігівобленерго» є постачання електроенергії за регульованими тарифами та передача її місцевими електромережами, тобто це компанія – посередник. Так от, приватна компанія, структури якої знаходяться в офшорах, отримала у 2023 році рекордний прибуток в 329 мільйонів гривень, що в 51 разів більше, аніж у 2022 році. Вочевидь, підвищення тарифів на електроенергію в червні 2023 року дуже добре позначилося на прибутковості АТ «Чернігівобленерго». Головними ж отримувачами цього прибутку, нагадаємо, є п’ять офшорних компаній. І це при тому, що «Чернігівобленерго» не є власником електромереж, а лише займається перерозподілом та продажем купленої електроенергії.

456567567564566745567574

У кого монополіст закуповує електроенергію

 

Найбільше електроенергії – на 1 мільярд 70 мільйонів гривень – АТ «Чернігівобленерго» купило у нещодавно створеної ТОВ «Таргет Енерджі» (заснована у січні 2022 року), яка зареєстрована в квартирі київського панельного будинку разом ще з 49 компаніями. Що стосується «Чернігівобленерго», то головний парадокс полягає в тому, що приватна компанія, власники якої сховані за офшорними фірмами на Кіпрі, перерозподіляє електроенергію по мережам, які їм не належать, і за це отримує сотні мільйонів гривень. А судячи з відкритої фінансової звітності, після чергового підвищення тарифів для населення, прибутки приватних компаній та «прокладок» знову зростуть в десятки разів. І тут вже не виникає жодних сумнівів у тому, на чию користь влада підіймає тарифи.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)