|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:18 | 02.25.2024

Фінансові «хвороби» районної лікарні

Перша ластівка децентралізації в охороні здоров’я не принесла жаданої «весни».

Новостворені об’єднані територіальні громади, які отримали кошти на «власну» медицину, опинилися на роздоріжжі нових проблем. Майже 15 мільйонів гривень наразі не вистачає на фінансування Бобровицької центральної районної лікарні до кінця 2019-го року. Загалом на потреби медичної установи на нинішній рік закладено 43,4 мільйона гривень. Державної субвенції отримали лише 22,3 мільйона гривень. Решту переклали на плечі громад. Їх на Бобровиччині дві – Бобровицька і Новобасанська. І якщо перша всіма силами намагається віднайти кошти і частинами вносить у бюджет медустанови, розуміючи всю складність проблеми, то остання навіть чути не хоче про перерахунок коштів. Через таку поведінку керівництва Новобасанської громади, насамперед, страждає медичний персонал. Їм вже на місяць затримують виплату заробітної плати, а попереду ще півроку…

Сніданок отримали від держави, а на вечерю давайте скинемося

Screenshot 32Начальник фінансового відділу Бобровицької РДА Анатолій Велігорський показує стоси документів, де йдеться про недофінансування Центральної районної лікарні на 2019-ий рік.

«14 мільйонів 580 тисяч гривень не вистачає на нашу медустанову, - розповідає Анатолій Іванович. – 22,3 мільйони ми отримали від держави, 6 мільйонів 374 тисячі гривень від Бобровицької ОТГ і лише 500 тисяч гривень від Новобасанської. Більше того, від басанців ці кошти отримали нелегким шляхом. Навіть в область зверталися. Керівництво Басані вважає, що лікарня їм не потрібна. Мовляв, вони там не лікуються… Ну керівництво може й не лікується, а люди, які живуть у їхній громаді, куди їм подітися? Не кожен може собі дозволити поїхати у Чернігів чи Київ… Минулого року ми з районного бюджету за Новобасанську громаду заплатили 3 мільйони 900 тисяч гривень. Цьогоріч зробити цього не можемо. У нас їх просто нема. Адже в наш районний бюджет надходять лише гроші з Вороньків і Соколівки – це сільради, які не увійшли до жодної громади. Але це маленькі села, тож і суми відповідні». 

На жаль, на законодавчому рівні не прописано механізму взаємодії районної лікарні з громадою, тож доводиться практично щодня шукати відповіді на ті чи інші питання. Адже досі немає чіткого розуміння того, як має функціонувати медична галузь в ОТГ. 

У фінвідділі Бобровицької РДА переконані, що цю проблему можна вирішити лише досягнувши компромісу між усіма зацікавленими сторонами: Бобровицькою та Новобасанською ОТГ, районною радою, центральною районною лікарнею. Простіше кажучи, сніданок, так би мовити отримали від держави, а на вечерю доведеться скинутися. 

Медсестер – у Червону книгу?

Screenshot 33Головний лікар ЦРЛ Федір Тодоріко схвильований такою ситуацією. Мовляв, персонал лікарні, як і будь-якої іншої установи, працювати безкоштовно не буде. І затримки із заробітною платою вже мають свої негативні наслідки. 

«У нас днями звільнилося чотири лаборанти. Це цілий пост. Вони й так працювали за невелику платню, а на добровільних засадах ніхто працювати не буде. У всіх родини, діти, які хочуть елементарного – їсти». 

Не менше головного лікаря непокоїть дефіцит сестринських кадрів.

«Нам не вистачає тридцять медсестер. Це справжня катастрофа, - обурюється Федір Олексійович. – На таку велику лікарню їх всього 62. Це на 10 тисяч населення. Для порівняння в області їх 97,5! Мені натякали, мовляв, можливо б можна було скоротити… А що скорочувати, кого? На сьогодні ми забезпечені 51 стаціонарним лікарняним ліжком на 10 тисяч населення. Це на 20 ліжок менше, ніж в області. Так само і медперсоналом: 22 лікарі на 10 тисяч населення, в області – 36. Про середній медичний персонал я вже сказав – це найболючіше питання. У хірургії з восьми медсестер, як мало б бути, – три. У терапії та ж сама картина. Люди їдуть у Київ – там і заробітна плата вища і затримок нема. Але ми не можемо втратити медустанову. Наша лікарня вищої категорії, мабуть, єдина така в області серед районних».

Федір Тодоріко розповів, що нині вони у процесі переходу у некомерційне підприємство. 

«До листопада ми маємо стати некомерційним комунальним лікувально-профілактичним закладом. Заключаємо договір з Національною службою здоров’я України.  Всі кошти будуть акумулюватися в одній структурі, а вони потім розподілятимуть їх між установами. Для цього нам ще треба придбати до осені 25 комп’ютерів – така вимога НСЗУ. А це ще 250 тисяч гривень. Вся база має бути в електронному вигляді. Якщо ми не виконаємо цю умову – лишимося на бюджеті громад…».

Ігнорування або вирішення проблеми по-новобасанськи

Днями в приміщенні Бобровицької адміністрації відбулася нарада за участю головного лікаря ЦРЛ, голови Бобровицької громади, районної ради та райдержадміністрації, представників фінансового відділу Бобровицької РДА та сільських рад, що не увійшли до жодної із громад.

Screenshot 34

Не прибув на нараду лише голова Новобасанської ОТГ Володимир Левченко. Така поведінка очільника дуже обурила всіх присутніх. Адже методом ігнорування ще не було вирішено жодної проблеми… Мабуть таки, голова не переймається питанням, де його виборці отримуватимуть медичні послуги… Бобровицька громада пообіцяла з власного бюджету закрити заборгованість по заробітній платі медичному персоналу центральної районної лікарні. Та чи довго велосипед зможе їхати на одному колесі покаже час…

Сніжана БОЖОК, фото автора

 

Схожі матеріали (за тегом)