|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 13:55 | 12.09.2023

Чи буде конопляний бум: коли чекати розвитку промислового коноплярства?

На Сумщині збирались прихильники відновлення коноплярської промисловості, науковці та агровиробники, які працюють з коноплями. Серед понад 100 учасників заходу були і представники Чернігівщини.

На Сумщині вже вшосте пройшов щорічний фестиваль промислових конопель «Hemp Fest», в рамках якого виробники та науковці обговорили роль конопель у відновленні України. На захід прибуло близько 100 учасників із Сумської, Хмельницької, Рівненської, Вінницької, Житомирської, Київської, Чернігівської, Полтавської, Харківської, Донецької та Одеської областей.

konop1

Завідувачка відділу селекції та насінництва конопель Ірина Лайко та Віктор Кабанець, диреткор Інституту сільського господарства Північного Сходу НААН

 

Закриття морських воріт України актуалізувало пошук альтернатив кукурудзі, пшениці, соняшнику та сої як наймасовіших експортних культур. У зв’язку з цим повертається інтерес до альтернативних культур, у тому числі й до конопель. Стрімке зацікавлення аграріїв у вирощуванні конопель зумовило потребу створення кластерів для вирощування, переробки коноплярської сировини та збуту коноплярської продукції. Таким чином, склалися передумови та є нагальною потреба в законодавчому стимулюванні розвитку галузі промислового коноплярства.

За словами члена Ради директорів громадської спілки «Асоціація розвитку льонарства та коноплярства України» заступника генерального директора ТОВ ПВКФ «Сяйво» з Ніжина Миколи Шкурка, Закон України «Про сільськогосподарську кооперацію» дає можливість створення кластерів для виробництва і споживання місцевих продуктів.

«Потрібні дотації, організаційно-правова допомога в створенні об’єднань виробників та суміжників аж до підтримки просвітницьких структур для пропагування здорового харчування і способу життя. Насамперед треба передбачити встановлення державного замовлення на продукцію коноплярства, а саме в майбутній Державній програмі «Здорова нація» має бути місце для продуктів коноплярства. У цьому аспекті коноплярство має значні перспективи як джерело постачання не просто здорових харчів, одягу, будівельних матеріалів тощо, а ще й як цілий пласт самобутньої культури, що дає поштовх індустрії туризму й здорового способу життя», – переконаний Микола Шкурко.

konop2

Керівник Асоціації льонарства та коноплярства Микола Шкурко

 

Прикладами започаткування такого напрямку регіональної економіки є проекти на засадах державно-приватного партнерства «Слобожанські коноплі» (Сумська і Харківська області), Індустріальний парк MA’RIJANE INDUSTRIAL PARK (село Рижани, Хорошівський район, Житомирська область), Індустріальний парк «Hempy Ua» (село Молодаво Друге, Дубенський район, Рівненська область).

За словами учасників зібрання, за орієнтир в їхній діяльності може слугувати законодавча база й досвід її використання провідних країн світу з функціонуванням коноплярської промисловості, зокрема США та Франції. Законодавство цих країн розмежовує промислові коноплі, які використовують для отримання різноманітної промислової (технічної й продовольчої) продукції, та наркотичні коноплі, які використовують на інші, переважно медичні цілі.

Тому законопроект «Про регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності для створення умов щодо розширення доступу пацієнтів до необхідного лікування онкологічних захворювань та посттравматичних стресових розладів отриманих внаслідок війни» має поставити крапки над «і» у цьому питанні. Закон очікують схвалення впродовж вересня-листопада цього року.

На думку доктора сільськогосподарських наук, завідувачки відділу Інституту луб’яних культур Ірини Лайко, вадою проекту закону є те, що в ньому підводять під спільний знаменник медичні і промислові коноплі, тобто нівелюють досягнення селекціонерів з виведення конопель без вмісту наркотичних речовин (до 0,008% ТГК).

На переконання представника Асоціації розвитку льонарства та коноплярства України Миколи Шкурка, промислові коноплі можуть зіграти значну у відновленні економіки та відбудові України. Так, будівельні асоціації вже всерйоз розглядають коноплі як основу для виробництва будівельних матеріалів. Тож справа за малим.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Миколи Шкурка

Схожі матеріали (за тегом)