|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 14:37 | 12.09.2023

Ягідне чекає комплексного відновлення

З громадою сильно постраждалого села провели перші консультації щодо комплексного його відновлення.

yagid23Ягідне - один із шести постраждалих від збройної агресії рф населених пунктів, які Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України буде відбудовувати в межах експериментального проєкту. Згідно з ним планується комплексна відбудова з новим плануванням і повною трансформацією визначених населених пунктів в п’яти областях. Відповідну постанову № 382 Кабмін ухвалив ще у квітні.
Агентство відновлення розпочало діалог з жителями села Ягідне щодо відбудови. Заступниця Голови Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Валерія Іванова взяла участь у зустрічі з громадою села та представниками місцевої влади, під час якої було презентовано загальну концепцію відновлення. Зокрема, вона розповіла про кроки, які необхідно зробити громаді, щоб Агентство відновлення могло запустити процеси відбудови Ягідного.
Разом із колегами із Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України команда Агентства працювала над загальною концепцією відновлення Ягідного. Зараз регіональною Службою відновлення опрацьовується питання щодо передачі функції замовника та розроблення завдання на проєктування. Також будуть проводитися громадські слухання, люди будуть погоджувати дизайн-коди того, як виглядатимуть будівлі у їхньому селі. Загалом в межах населеного пункту є близько 120 об’єктів, у тому числі комунальної та приватної власності. Першочергово у цьому році планується відновлення житла.
Нагадаємо, з початком повномасштабного вторгнення 70% території Чернігівської області були окуповані. Запеклі артилерійські і танкові бої тривали до квітня 2022 року, коли область була повністю звільнена від ворога Збройними Силами України.
Впродовж березня село Ягідне було повністю окуповане росіянами. У місцевій школі російські військові облаштували штаб, а в підвалі навчального закладу примусово утримували цивільних – це майже 370 мешканців села, серед яких 70 – це діти. Під час утримання 10 мешканців Ягідного померли.
До окупації у Ягідному проживало близько 400 людей. Мета Агентства – відбудувати все, що знищили російські військові. Щоб люди не лише могли повернутися додому, але й створити для них абсолютно новий архітектурний простір. Частину існуючих будинків – пропонується модернізувати, там де необхідно утеплити будівлі, замінити оздоблення покрівлі, вікна та вхідні двері. Далі, відповідно до концепції, провести реконструкцію вулиць із заміною парканів та влаштуванням нового покриття доріг.
Навколо підвалу школи, як основного об'єкту трагічних подій під час окупації, планується створити меморіал. Також в планах будівництво будинку культури зі сховищем та облаштування урбан-парку.
Як відзначають в Державному агентстві відновлення та розвитку інфраструктури України, село, що пережило окупацію, стане одним із взірцевих об'єктів сучасного архітектурного простору: нове та комфортне, однак зі збереженням пам’яті про трагічні події розв'язаної росією війни проти нашої держави.

Схожі матеріали (за тегом)