|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 17:06 | 06.13.2024

Чий ліс? Обласна рада та громади планують боротись за зелені багатства Чернігівщини

Чий ліс? Обласна рада та громади планують боротись за зелені багатства Чернігівщини

Доки територіальні громади та обласна рада котрий рік ламають списи, дискутуючи над тим, кому ж дістануться комунальні (чи то пак колишні колгоспні) ліси,

Державне агентство лісових ресурсів вирішило обскакати усіх, забравши лісові багатства собі. Агентство підготувало до розгляду в парламенті законопроект, який поставив на вуха лісові регіони. Одна за одною місцеві громади разом і окремо почали звертатись до Уряду та нардепів з тим, щоб вони не допустили ухвалення проекту закону, яким хочуть позбавити територіальні громади прав власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення.

 

Висмикнути з громад в управління держави

 

Державне агентство лісових ресурсів підготувало законопроект, який викликав широку реакцію та невдоволення не лише серед експертного середовища лісівників, але і серед громад. Так, законопроект під назвою «Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України» фактично визначає подальшу долю не лише зелених багатств, що належать державі, але й комунальних лісів, які перебувають в управлінні територіальних громад. Отож доки громади диспутують між собою про те, кому і скільки має перейти лісів, Держлісагентство бачить їх виключно в державній власності.

liso23

Першими забили на сполох лісові громади – ті, де ліс є основним бюджетоутворювальним багатством. Так, минулого тижня депутати Семенівської міської ради на своєму черговому засіданні відповідним рішенням звернулися до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля і народного депутата України Максима Зуєва «Про недопущення подальшого розгляду проекту Закону України «Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України»».

«Цим законопроєктом пропонується позбавити територіальні громади прав власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення під виглядом визначення особливостей утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України», – коментує небезпеки законопроекту міський голова Семенівки Сергій Деденко. – Законопроект, розроблений Держлісагентством, порушує конституційні гарантії місцевого самоврядування, позбавляє територіальні громади матеріальної та фінансової основи, знищує результати реформи місцевого самоврядування та проведеної децентралізації».

Сергій Деденко був одним із тих голів місцевих громад, які активно виступали проти реформи лісової галузі й ліквідації більшості лісгоспів, зокрема успішного ДП «Семенівське лісове господарство».

«Окрім того, що в нас провели «реорганізацію» Семенівського лісгоспу, так зараз ще й хочуть забрати земельні ділянки лісогосподарського призначення, – обурюється він. – Сподіваємося, що уряд та народний депутат Максим Зуєв, якого обирала частина жителів громади, дослухаються до звернення та зроблять все, щоб відповідні землі залишилися в громаді».

 

Олена Дмитренко: «Ми плануємо боротись за наші ліси»

 

У Чернігівській обласній раді також стурбовані законопроектом Державного агентства лісових ресурсів. Відтак питання недопущення ухвалення законопроекту в парламенті сьогодні є першочерговим для депутатського корпусу Чернігівської обласної ради.

aodmy

«Наше підприємство КП «Чернігівоблагроліс» – це фактично колгоспна спадщина, яка перейшла до нас, – пояснює Олена Дмитренко. – Законопроектом, який зараз всі обговорюють, передбачає, що всі ліси перейдуть в підпорядкування державного підприємства «Ліси України». Згідно з цим законопроектом, лісові масиви «Чернігівоблагролісу, а також ліси Корюківської та Коропської громад, які перебувають у підпорядкуванні їх комунальних господарств, перейдуть в розпорядження держави».

Щоб цього не допустити на чергову сесію Чернігівської обласної ради виносять звернення до Президента та Уряду про недопущення ухвалення скандального законопроекту.

«Цей законопроект суперечить Конституції Україні і нівелює реформу місцевого самоврядування, одну з найуспішніших реформ держави – децентралізацію, – продовжує голова обласної ради. – У самоврядування має бути можливість розпоряджатися своїми активами, а не навпаки. Тому у нас позиція чітка: ми не хочемо передавати нашу власність в управління державі. Чому? Бо від лісів ми отримуємо податки, формуємо бюджети, а зараз у період війни сформувати бюджети особливо важко. Ми будемо боротися за наші ліси».

 

Неминуче скорочення людей і податків

 

Подібної думки дотримується й партнер по коаліції заступник голови Чернігівської обласної ради Дмитро Блауш.

blaushd

«Чому наша позиція буде незмінною? Бо Ваше видання вже понад вісім років забезпечує інформаційний супровід ДП «Чернігівторф», і ми бачимо, які наслідки мають рентабельні галузі, коли ними управляє держава, – говорить Блауш. – На мою думку, місцеве управління є більш ефективним. По-друге, в Держлісагентстві відбулись великі зміни й укрупнення, в результаті яких сотні людей втратили робочі місця. Станом на сьогодні у КП «Чернігівоблагроліс» працює 620 працівників. Тому сьогодні треба боротися за кожне робоче місце, а передача комунальних лісів у власність «Лісів України» призведе до неминучого скорочення персоналу. А соціальна складова, а оборона?».

За словами заступника голови Чернігівської обласної ради, у минулому році КП «Чернігівоблагроліс» заплатило понад 90 мільйонів гривень податків.

«60 мільйонів – до державного бюджету, 22 – до обласного, більше 5 мільйонів – до бюджетів громад. Це ми не говоримо про заробітні плати людей, які знову ж таки повертаються в податки», – пояснив він.

Крім того, місцеві підприємства безкоштовно забезпечують дровами родини загиблих захисників України та допомагають військовим частинам, виділяючи ліс для підтримки обороноздатності.

 

Готують рішення на стіл до Президента та Шмигаля

 

За словами голови Чернігівської облради, вона перебуває на контакті із шістьма головами обласних рад, які мають у власності аналогічні підприємства.

«Нещодавно до Президента та Уряду звернулась Житомирська обласна рада, аналогічне звернення готує Львівська, Рівненська… Всього шість областей, в яких збереглись такі підприємства. Ми про це рішення насправді також дізнались від однієї з обласних рад. На чергову сесію ми вже підготували відповідне рішення, і я переконана, що більшість депутатів проголосує за нього», – каже Олена Дмитренко.

Вона також висловила думку щодо дискусії про передачу комунальних лісів у власність територіальних громад.

«Зараз цього робити не можна, бо на певній стадії ми їх втратимо. Зараз треба залишити ліси в області, а вже потім говорити конструктивно про управління. Ми можемо правильно поставити питання по лісах, яке задовольнить всі громади, а не лише ті, де є дочірнє підприємство «Облагролісу». В цьому напрямі будемо працювати досить серйозно», – резюмувала голова Чернігівської обласної ради.

Нагадаємо, статтею 142 Конституції України визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)