|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 3:21 | 12.06.2023

Комунальні ліси під загрозою: що несе в собі так звана реорганізація від Держлісагентства

Державне агентство лісових ресурсів, яке очолює наш земляк Юрій Болоховець, розробило та подало до парламенту проект Закону «Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України».

Противники законопроекту говорять про серйозні ризики приватизації державних лісів. Разом із тим своє занепокоєння висловили й профільні асоціації об’єднаних територіальних громад. На їхню думку, всі ліси, які нині перебувають у комунальній власності, можуть забрати в новоутворене акціонерне товариство, а потім приватизувати.

 

lis

Першими забили на сполох в Асоціації міст України, куди входять великі лісові громади з адміністративними центрами у містах та містечках. У профільній Асоціації переконані: ділянки лісогосподарського призначення повинні залишатись у громадах.

Саме про це йдеться у зверненні Асоціації міст України до Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля. В Асоціації міст України звертають особливу увагу на неможливість подальшого розгляду проекту Закону України «Про особливості управління об'єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України», розробленого Держлісагентством.

«Цим законопроектом пропонується позбавити територіальні громади прав власності на земельні ділянки лісогосподарського призначення під виглядом визначення особливостей утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України», – йдеться у зверненні профільної Асоціації до Шмигаля.

На думку експертів, відповідна норма, як і сам законопроект в цілому, суперечать статтям 7 та 142 Конституції України, а конкретно порушує конституційні гарантії місцевого самоврядування, позбавляє територіальні громади матеріальної та фінансової основи, знищує результати реформи місцевого самоврядування та проведеної децентралізації.

Корюківська громада Чернігівщини – одна із тих, про які кажуть «лісові». Тут функціонує кілька потужних лісопереробних підприємств, які виробляють та експортують готову продукцію середньої та глибокої переробки.

ratana

На переконання Корюківського міського голови Ратана Ахмедова, слідом за створенням монстра у вигляді спеціалізованого державного лісогосподарського акціонерного товариства «Ліси України» законотворці мають на меті корпоратизувати ліс (читайте – підготувати до приватизації), утворивши ПАТ. Але ініціаторам цього мало, потрібно ще прибрати в лоно монстра і комунальні ліси.

«Комунальні лісгоспи, які мають прибутки, сплачують дивіденди своїм власникам (місцевим бюджетам), несуть соціальне навантаження: допомагають пиломатеріалом, паливом жителям громад, а нині допомагають війську будувати укріплення й опалювати бліндажі, – хочуть забрати від громад! – обурюється Ратан Ахмедов. – «Так не повинно бути!» – вирішили законотворці і вчергове запропонували законопроект, який порушує Конституцію і здоровий глузд. Війна все спише… Або ні».

Якщо відповідній реформі Держлісагентства в парламенті все ж дадуть старт, то дискусія, яка до цього часу тривала в Чернігівській обласній раді щодо передачі лісів, більше не матиме сенсу – їх банально заберуть у новоутворене Акціонерне товариство, яке згодом набуде статусу приватного.

«Лісові громади програють аграрним за бюджетом, адже ліс, природно, має нижче податкове навантаження на гектар, а так стане ще нижче, бо податок на прибуток і дивіденди буде спрямовано не до місцевого, а до державного бюджету», – резюмував керівник Корюківської громади.

Нагадаємо: тема з так званим реформуванням лісової галузі не є новою. У 2017 році Кабміном Володимира Гройсмана було схвалено «Стратегію сталого розвитку та інституційного реформування лісового господарства України на період до 2022 року». Вона повинна була стати базою для приватизації, концесії й здачі в оренду українських лісів. Тоді також ішлося про створення нового суб’єкта господарювання в галузі, управління корпоративними правами якого здійснюватиме Кабінет Міністрів України, та імовірну ліквідацію державних лісогосподарських підприємств як самостійних суб’єктів господарювання.

bolox23

Як бачимо, в новій лісовій реформі нові тільки виконавці, щоправда, нинішній керманич Держлісагентства Юрій Болоховець на той час активно виступав проти реформування галузі, а галузеві профспілки лісівників проводили численні акції протестів. Зараз же стадію ліквідації лісгоспів як самостійних суб’єктів уже пройшли. Залишилась лише законодавча імплементація для подальшої приватизації державних лісів і позбавлення громад права на управління комунальними лісами. На думку експертів та лісівників, які не бояться висловлюватись проти, ухвалення відповідного законопроекту може взагалі привести до краху галузі та знищення лісів. Подібну картину ми спостерігаємо в росії, де ліси перебувають у довгостроковій оренді, бездумно знищуються, а лісова галузь як така існує лише статистично.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)