|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:51 | 10.25.2021

60 років історії, як не було 60 років історії, як не було

Ліквідувати не можна залишити

Ліквідація лісгоспів, скорочення робочих місць, відтік податків і ускладнення комунікації на рівні «громада-господарство» – найбільші загрози реформи лісової галузі, про які говорять голови громад, де ліквідовують лісогосподарські підприємства.

Сильніші до слабших, а не навпаки! Саме за таким принципом відбувається «таємна», як її охрестили деякі керівники місцевих органів влади, реформа лісової галузі. Без обговорень та консультацій, а головне – економічного обґрунтування кількома наказами Держлісагентства ліквідували господарюючі суб’єкти з понад півстолітньою історією в області, яка є другою за територією та другою за лісистістю в країні.

 

Сильніших до слабших, а не навпаки

 

Чернігівщина – особливий край, другий за територією та лісистістю в Україні. А ще це край, який межує з агресивними сусідами – Росією та Білоруссю, яка все більше стає схожою на недружню до нас державу. У Державному агентстві лісових ресурсів, починаючи з весни, заговорили про реформування галузі. Наміри дійсно благі, втім, не все так просто, як видається на перший погляд. Наш земляк, виконувач обов’язків голови Держлісагенства Юрій Болоховець заговорив про укрупнення лісгоспів з ліквідацією тих, кого приєднають. Зрозуміло, що перереєстрація працівників і ліквідація господарюючих суб’єктів потягне за собою і перенаправлення бюджетних потоків. Втім, Юрій Болоховець запевнив голів громад, що всі податки залишаться на місцях. Але як бути з людьми? А з людьми все просто – значна частина з них потрапить під скорочення, і цього, власне, вже ніхто не приховує. Скорочення людей – мінус податок на доходи фізичних осіб. Що ж запланували зробити на Чернігівщині?

На одній із нарад начальник Чернігівського ОУЛМГ Сергій Аніщенко повідомив, що нинішні дванадцять лісогосподарських підприємств буде укрупнено до п’яти. Так, Городнянський і Добрянський лісгоспи об’єднають в ДП «Городнянське лісове господарство». Корюківський і Холминський лісгоспи будуть об’єднані в ДП «Корюківське лісове господарство». Ніжинський, Прилуцький і Борзнянський лісгоспи будуть об’єднані в ДП «Ніжинське лісове господарство». Семенівський і Новгород-Сіверський лісгоспи об’єднаються в ДП «Новгород-Сіверське лісове господарство». Чернігівський, Остерський і Остерський військовий лісгоспи будуть об’єднані в ДП «Чернігівське лісове господарство». Такою була попередня диспозиція. А 27 вересня Держлісагенство видає накази про ліквідацію державних лісових господарств.

Реформу Держлісагентства голови громад охрестили «таємною». Все через те, що ніхто не проводив жодних консультацій та обговорень, а головне – не бачив аргументів. Та й логіці такого укрупнення дивуються, адже сильнішу Добрянку приєднують до значно слабшої Городні, потужні Холми – до слабкої Корюківки, другу в рейтингу Семенівку – до одинадцятого Новгорода-Сіверського.

 

А людей – на вулицю

 

Голова Семенівської територіальної громади Сергій Деденко з перших розмов про реформування активно протистояв приєднанню та ліквідації лісгоспу. Він показує наказ «Про ліквідацію Семенівського лісового господарства» за номером № 549 за підписом голови Держлісагентства.

nakaz

«Просто не вкладається в голові, як можна знищити підприємство, яке за всіма показниками є одним з лідерів (друге місце) у своїй галузі, про що свідчать обласні рейтинги, і приєднати його до підприємства, яке посідає 11-те місце. Ну як? – не стримує обурення Сергій Деденко. – Чому підприємство з 60-річною історією, яке роками забезпечує жителів громади робочими місцями, гідною заробітною платою, значними податками до місцевого бюджету, знищується в один день підписом якихось чиновників? Чи подумав хтось про людей, які працюють на підприємстві? Не один десяток робітників, у яких є свої сім’ї, залишаться без роботи. Так, когось візьмуть на роботу, але не всіх! 24 родини, у яких є діти, завтра всі виїдуть у Польщу і сюди більше не повернуться. Люди дивляться, як звідси виїжджають спеціалісти, як закриваються підприємства – якщо зникає бюджетоутворювальне підприємство, для них це – негласний сигнал «втікайте». Держава сама стимулює, аби на кордоні з Росією було менше населення».

Голова профспілки ДП «Семенівське лісове господарство» Леонід Ірха як економіст не може зрозуміти економічного обґрунтування такого рішення.

 

Секретна реформа

 

«Середня зарплата по господарству за останнє півріччя склала 22,4 тисячі гривень, – говорить Леонід Михайлович. – Наразі на підприємстві працює 233 людини, ми нікого не скоротили в часи кризи, ніхто не ходив у вимушену відпустку, як в інших лісгоспах. Ріст доходів за перші 8 місяців склав 192 відсотки! Так, якщо у нас за вісім місяців було 49 мільйонів гривень реалізації, то в цьогорічному періоді – 94 мільйони гривень».

Голова профспілки наразі не може достеменно сказати, скількох спеціалістів скоротять.

borcy

Борці за прикордонний лісгосп Сергій Деденко та Леонід Ірха

 

«Окрім наказу про припинення діяльності і виступів у ЗМІ про скорочення адміністративного апарату, немає жодного документа, а на виробничих нарадах в Управлінні йдеться про те, що треба укрупнювати і лісництва. Публічно про це ніде не заявляють, – каже він. – Зараз можемо впевнено говорити про 24 працівників з адміністрації. Ми не знаємо, чи потрібні будуть новому підприємству дві залізниці: чи потрібний буде нижній склад чи достатньо буде його в Новгороді-Сіверському, чи потрібний буде автогараж у таких потужностях. Крім того, відбувається базовий лісоустрій, і головне користування буде збільшуватись, тобто людей треба буде більше. За логікою все мало б бути навпаки – кількість працівників треба збільшувати. Наразі ми не бачимо штатного розкладу. Все засекречено».

За словами голови Семенівської міської ради Серія Деденка, ліквідація лісгоспу і переведення податків до Новгорода-Сіверського є рівнозначною смерті.

«Семенівський лісгосп – це основний платник податків до місцевого бюджету, – каже керівник громади. – Навіть часткова втрата понад 11 мільйонів гривень, що становить 15% власних надходжень бюджету, буде катастрофою для міського бюджету, який і так є дефіцитним. Всі бюджетні організації з цих податків отримують зарплатню, що буде з цими організаціями далі – невідомо. Нам обіцяють залишити податки тут, але це лише слова».

Та найстрашніше для прикордонної громади – навіть не втрата частини фінансових надходжень, а психологічний момент, коли руками центральних органів влади знищують те, що існувало і процвітало останні 60 років. В результаті зневірена молодь покине громаду, де немає ні перспектив на працевлаштування, ні перспектив на гідне життя.

 

У міністерстві обіцяли залишити, а тепер слухавку не беруть

 

До речі, про обіцянки.

«Всю весну ми займались цим питанням. Я був на прийомі в міністерстві. Заступник міністра Богдан Бураковський, який курує ліси, написав мені: «Семенівське залишається. Все ок».

perepyska

Це було 10-го березня. Тепер він слухавку не бере і на повідомлення не відповідає», – говорить Сергій Деденко.

За словами міського голови, начальник обласного управління лісового та мисливського господарства Сергій Аніщенко спочатку письмово повідомив його про те, що він подав на Київ план реформування, згідно з яким Семенівка залишиться центром.

«Це було б логічно – приєднати слабших до сильніших, – каже він. – Потім вони зробили так, що Наказ Болоховця спирався на наказ обласного управління. Аніщенко не може пояснити, чому він подав Новгород-Сіверський. Каже, що це районний центр. Отже, у районах живуть люди, а в громадах – не люди? Там князі, а тут посполиті?».

До речі, про Новогород-Сіверський. Голова громади Людмила Ткаченко неодноразово публічно заявляла про те, що Семенівський лісгосп треба залишити в спокої, адже, окрім всього, ця громада межує з Російською Федерацією, тож для них це – і безпековий фактор. Голови трьох громад – Добрянської, Семенівської та Холминської – письмово звертались до Уряду та РНБО з проханням не ліквідовувати держпідприємства, оскільки кордони громад межують з Росією та Білоруссю. Втім, все це безрезультатно.

Як виявилося, ніхто з директорів не бачив подання й економічного обґрунтування такого реформування. Виходить, що в Держлісагенстві посилаються на документ, якого не існує.

«Я зробив запит як громадянин України, а мені відповіли, що ця інформація не є публічною. Ось така «таємна реформа» лісової галузі», – каже Сергій Деденко.

Минулого тижня представники громад та деяких лісгоспів були на прийомі у голови Чернігівської ОДА В’ячеслава Чауса. Той пообіцяв розібратися і затребувати Наказ з економічним обґрунтуванням ліквідації успішних лісгоспів.

Поки про щось говорити рано, але і керівники прикордонних громад, і профспілки готові до рішучої боротьби. Все залежатиме від подальшого діалогу з владою. Власне, владі з цього треба й було починати – діалог і пояснення.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)