|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 6:28 | 05.27.2024

Отримали «монетизацію» – сплатіть комуналку

Сьогодні в нашій області субсидію отримують більш ніж 160 тисяч домогосподарств. Вже з березня людям почали виплачувати монетизовану субсидію – тобто компенсацію за оплату житлово-комунальних послуг людям видають готівкою на руки або перераховують на банківський картковий рахунок.

Середній розмір субсидії на Чернігівщині становить 1840,40 грн – це більше за середній по Україні (1648 грн). Субсидіанти отримуватимуть всю суму допомоги і мають самостійно розрахуватися за спожитий у лютому газ, електроенергію, воду та тепло, а поняття «обов’язковий платіж» скасовується. Монетизована субсидія, яка залишиться після оплати комуналки, може бути використана отримувачами на власний розсуд. І хоча виплати субсидії грошима вже розпочалися, люди не поспішають оплачувати рахунки, констатують у ТОВ «Чернігівгаз Збут».

З квитанцій за газ, що надійшли клієнтам ТОВ «Чернігівгаз Збут» у березні, зник рядок «субсидія». Відтепер споживачу потрібно орієнтуватися на рядок «до сплати».

Зі свого боку «Чернігівгаз Збут» не контролюватиме ані надходжень державних коштів, ані кількості отримувачів компенсації. Компанія лише подаватиме списки боржників, які є підставою для позбавлення субсидії і в подальшому – припинення газопостачання, до місцевих відділів соцзахисту.

«Наша компанія – за монетизацію, адже це робить ринок більш прозорим, а люди можуть зекономити кошти і залишити їх на свої потреби, – зазначив керівник ТОВ «Чернігівгаз Збут» Іван Луста. – Втім, є ризик того, що людина може використати гроші на свій розсуд, не заплативши за комунальні послуги. І тепер постачальники послуг повністю залежать від сумлінності громадян і своєчасності державних виплат «на руки» людям. Так, в січні не живими коштами ми отримали понад 200 мільйонів гривень надходжень від населення. Зараз же кінець березня, а грошей за лютий не так багато й прийшло. Можливо, люди не розуміють, що ці кошти потрібно сплачувати на рахунки надавачів житлово-комунальних послуг, можливо, їм не пояснили, що це гроші субсидії, а можливо, це пов’язано з затримкою виплат. Ми зі свого боку не один раз інформували населення через квитанції і на наших інформаційних майданчиках. Та статистика невтішна. На жаль, я не знаю, скільки вже виплачено субсидій по області, щоб порівняти оплату. Наразі у нас 812 млн гривень заборгованості. З них 200 млн гривень заборгували саме субсидіанти. Населення має заплатити досить значні кошти».

«Чернігівгаз Збут» майже підписав договір з «Ощадбанком»

В цьому опалювальному сезоні ще діє дві системи монетизації субсидії. Всі, хто оформив субсидію до січня 2019 року, отримають гроші на руки. Тим, хто оформив допомогу після 1 січня 2019 року, гроші надходитимуть на персональний обліковий запис субсидіанта та пільговика в «Ощадбанк». І вже банк буде перераховувати гроші комунальним підприємствам. Все, що залишиться після оплати комунальних послуг за результатами опалювального сезону, ощадливі українці зможуть забрати з банку готівкою. До цього в ТОВ «Чернігівгаз Збут» не був підписаний договір про таку співпрацю і, відповідно, абоненти, які отримують субсидію на спец рахунок, не могли заплатити нею за газ. Та, як запевнив Іван Луста, це питання майже вирішене.
«Зараз ми ведемо перемовини з «Ощадом», і вони вже на завершальній стадії, – пояснює ситуацію Іван Луста. – Проблеми з підписанням цього договору виникли через пункт, за яким «Ощадбанк» в односторонньому порядку має право змінювати відсотки і порядок перерахунку коштів. Я думаю, на таких умовах жодна організація не підписала такий договір. Тому ми вели перемовини з банком. Щойно це питання вирішиться, гроші громадян, які отримують субсидію на спец рахунок (а таких у нас близько 1000 абонентів), перерахують ТОВ «Чернігівгаз Збут». Хоча по суті у таких абонентів за два місяці виникли борги, але ми їх не відключаємо від газопостачання і не змушуємо оплачувати рахунок повністю. Вони платять лише свій обов’язковий платіж».

Переплати по субсидіях треба використати

Нещодавно Мінсоцполітики заявило, що наявну переплату на особовому рахунку споживач має використовувати для сплати послуг у наступний період. Якщо вони не будуть використані, тоді вони будуть обраховані і підняті назад до державного бюджету. Та в «Чернігівгаз Збуті» запевняють, що цей розрахунок проводять самостійно кожного місяця. І виставляють людям суми до сплати вже з урахуванням переплат.

«Переплати по субсидії можна використовувати для оплати майбутніх періодів, і не потрібно звертатися до житлово-комунальних організацій за перерахунками, – наголошує Іван Луста. – Дійсно, ці кошти можна використовувати і вони використовуються. До сплати ми виставляємо суму за мінусом переплати субсидії за попередній місяць».

Та директор Департаменту соцзахисту населення Чернігівської ОДА Олег Русін під час прес-конференції заявив, що субсидіанти мають право платити менше, якщо на рахунку є невикористана субсидія.

«Право платити менше в наступному місяці при умові економії у поточному гарантоване постановою Кабміну №848, – говорить пан Русін. – Приміром, станом на березень в особистому кабінеті субсидіанта висвічується невикористана субсидія на суму 1500 гривень. Домогосподарство спожило у лютому газу на 1000 гривень, тож воно має право вимагати перерахунку платіжки за лютий, де згідно із законом має стояти сума до сплати «нуль». Решта 500 гривень переходить на квітень, і якщо сім’я спожила у березні газу на 1000 гривень, їй у квітні залишається доплатити лише 500».

Та знову ж таки ризики є. Насправді це може бути переплата відділу соцзахисту за минулі періоди. Відповідно на кінець опалюваного періоду ці кошти держава може списати, а у споживача станом на 1 червня знову ж таки виникне борг.

«Дотепер не скасована Постанова №534, яка вимагає перерахунку субсидій, отриманих з жовтня по грудень включно за рахунок економії споживання, – пояснює свою думку Іван Луста. – В кінці квітня всім буде зроблений перерахунок за опалювальний період. У людей, які не сплачують, а використовують переплату по субсидії, можуть утворитися борги. І відповідно до правил надання субсидій, у них може зникнути можливість отримати субсидію у неопалювальний сезон. Також, якщо в минулих періодах за рахунок економії людям виплачували вартість 100 кубів газу, цьогоріч економію держава забирає повністю, і людям ніхто нічого виплачувати не буде. Тобто людям, яким субсидія призначена в січні, але з жовтня, виплачено повну суму за ці місяці готівкою, і заощаджені кошти залишаться їм. Людям, яким субсидія призначена вчасно, з жовтня по грудень – економію забере держава. Єдина різниця – кому пізніше оформили субсидію, а кому вчасно».

Обов’язково передавайте показання

«Сьогодні абоненти повинні передавати показання лічильників самостійно, – наголошує Іван Луста. – І особливо це стосується отримувачів субсидій. Вони мусять передавати вчасно показання для правильного розрахунку виплат і субсидій, щоб можна було розрахувати повернення. Адже якщо людина не рахувала, не передавала ці показники, переплачені нею кошти просто підуть в бюджет, і повернути ми їх ніяк не зможемо. Програми перерахунку не живими коштами уже не діє».

Зведенням балансу і передачею показників займається ПАТ «Чернігівгаз».

«Сьогодні для людей похилого віку є ще деякі труднощі в передачі показань, хоча за таким алгоритмом ми працюємо вже три роки, – говорить фахівець зі зв’язків з громадськістю ПАТ «Чернігівгаз» Наталія Свириденко. – Способів передачі показань лічильника дуже багато, і з кожним роком ми додаємо ще канали. На жаль, досі ще є люди, які чекають контролера щомісяця, але останні вже давно не ходять».

Пеню нараховуватимуть вже з травня

З 1 травня починає діяти новий Закон «Про житлово-комунальні послуги», який запроваджує пеню за несплату вартості житлово-комунальних послуг у визначені терміни. Тобто пеню нараховуватимуть тим, хто сплачуватиме пізніше 20 числа. Так, у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, прописаному в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день протермінування. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

«За законом, якщо людина має заборгованість, то буде сплачувати щоденну пеню в розмірі 0,001%, і перерахунок буде зроблений також першого травня, – попереджає Іван Луста. – Тому тим, хто отримав кошти і може заплатити рекомендований платіж, який ми розраховуємо самостійно, варто сплатити його. Тим самим ви убережете себе від пені. Вона ніби й невелика, але…»

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)