|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 7:25 | 05.27.2024

Лісова толока: на Чернігівщині засадять молодим лісом 2,2 тисячі гектарів

Державні лісогосподарські підприємства, що входять в структуру Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства, розпочали весняну посадкову кампанію.

Лісівники кажуть, що погодно-кліматичні умови сприяють приживлюваності лісових культур. Висаджують на Чернігівщині здебільшого сосну, березу та дуб. Планується, що цієї весни заліснять близько 2,2 тисячі гектарів, з них 100 гектарів – це нові ліси, які будуть створені на непридатних для ведення сільського господарства, деградованих землях.

У Добрянці висадять більше трьох мільйонів сіянців

На території одного з найбільш ресурсних лісогосподарських підприємств Чернігівського ОУЛМГ – ДП «Добрянське лісове господарство» – стартувала акція «Майбутнє лісу у твоїх руках». Лісівники, екологи, рятувальники, представники влади та школярі саджають ліс. За словами організаторів, акція має екологічно-просвітницький характер і триватиме до 20-го квітня.

Для директора підприємства, заслуженого лісівника України Івана Горохівського подібні акції є справжнім святом. Впродовж місяця, доки триває весняно-посівна кампанія, лісівники прибирають територію, саджають сіянці, наводять в лісі порядок.

«Щороку ми висаджуємо до 300 гектарів лісу, – каже Іван Олексійович. – Цієї весни плануємо засадити лісом близько 200 гектарів, решту – восени».

Не очікуючи офіційного старту акції, в ДП «Добрянське лісове господарство» вже встигли засадити лісом 140 гектарів. Тож до кінця тижня тут планують закінчити весняно-посівну кампанію. Саджають добрянські лісівники переважно сосну та березу, у значно менших кількостях – дуб. Тобто ті культури, які найбільше підходять до поліської зони та типу ґрунтів.

«Саджанці вирощуємо у своїх розсадниках, – пояснює Іван Горохівський. – Щороку до 3,5 мільйона штук, – уточнює директор підприємства. – Тож ми не тільки повністю забезпечуємо себе, а ще й вистачає на реалізацію надлишків».

До весняно-посадкових робіт лісівники залучають і сезонних працівників. Їх знаходять через центр зайнятості. Цієї весни близько сотні безробітних земляків допомагають добрянським лісівникам висаджувати ліс.

Весняно-посадкові роботи тривають у всіх 12-ти лісгоспах

Заступник начальника Чернігівського обласного управління лісового та мисливського господарства Володимир Єленич розповідає про те, що весняно-посадкові роботи розпочались у всіх 12-ти державних лісогосподарських підприємствах, які входять в структуру Чернігівського ОУЛМГ.

«У лісівників короткий термін часу, коли можна садити лісові культури. Природа дає нам всього кілька тижнів до початку періоду вегетації, – пояснює тонкощі весняно-посадкових робіт у лісі Володимир Дмитрович. – Цієї весни державні підприємства проводять лісовідтворювальні роботи на площі 2 тисячі 170 гектарів. Із цих площ 100 гектарів – це нові ліси, які будуть створені на деградованих і малопродуктивних землях. Також сюди входить 330 гектарів під природне відновлення».

Більшість цих лісів буде висаджено вручну, за допомогою меча Колесова. Як не дивно це звучить, але за 136 років з дати винаходу цього простого інструменту директором Харківського землеробного училища Олександром Колесовим, кращого і практичнішого ще ніхто не вигадав. Про це знають не лише в Україні, але й на більшості територій колишнього СРСР.

«Звісно, є посадочні машини, але їх застосовують на рівнинах, де немає пнів та коріння, де є можливість проїхати техніці. Переважно ж посадка лісу відбувається вручну», – каже директор ДП «Добрянське лісове господарство» Іван Горохівський.

Меч Колесова – просто і ефективно

Головний лісничий підприємства Денис Землянко знайомить учасників акції з технологією посадки сіянців за допомогою меча Колесова.

«При ручному способі садіння у складі ланки має бути дві людини – мечник і саджальник. Саджальник має стояти на борозні, – пояснює лісівник. – Спочатку він робить мечем лунку в борозні, заглиблюючи меч на 25 сантиметрів і утворює щілину необхідної довжини, в яку саджають сіянець так, щоб корінці не загинались, – продовжує Денис Землянко. – Загинання корінців у майбутньому призведе до всихання сіянця, тому за цим треба пильно слідкувати. Якщо все гаразд, то мечник в 10 сантиметрах від щілини робить ще одну щілину. Після цього сіянець загортають, а ґрунт довкола нього притоптують ногою. На відстані 70 сантиметрів саджальники повторюють аналогічну процедуру. Відстань між борознами має бути 2,5 метра».

Головний лісничий наголошує, що при посадці дуже важливо, аби коренева система сіянців була змочена в розчині глини, землі і води. Це убезпечить їх від пересихання. А ще сіянці мають лежати у відрі, оскільки довго тримати в руках їх не можна, бо завітряться корінці.

Школярі учнівського лісництва з Добрянки Анастасія Щекотихіна та Віталій Помазний добре засвоїли лісівничу науку. Всього за годину вони висадили в землю кілька сотень сіянців. Це – майбутній ліс, який через 80 років вистигне і буде готовий для переробки. Бо ж навіть діти розуміють, що лісове господарство без переробки, як і без висадки лісів, неможливе. Ліс – це відновлювальний ресурс, який має слугувати на благо краю та його мешканців.

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Олексія Миколаєнка

Схожі матеріали (за тегом)