|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 14:38 | 07.16.2024

Щодо погашення відомостей про права власності

Щодо погашення відомостей про права власності на квартири, будинки та інші будівлі, які були внесені до Реєстру до 2013 року

Відповідно до законодавства право власності та інші речові права на нерухоме майно, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (далі - Державний реєстр прав) та виникають з моменту такої реєстрації.

Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, які виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними, зокрема, якщо реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

До 2013 року реєстрація права власності на будівлі, а саме: квартири, будинки, адміністративні приміщення, тощо проводилася в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (далі – Реєстр прав власності) органами бюро технічної інвентаризації.

Законодавчо визначено, що відомості з Реєстру прав власності використовуються державним реєстратором під час проведення державної реєстрації речових прав на нерухомість та отримання інформації з Державного реєстру прав, щоб встановити чи були ці права зареєстровані належним чином до 2013 року.

Починаючи з 01 січня 2013 по 22 червня 2018 у разі перенесення власником інформації про зареєстроване за ним до 2013 року право власності на нерухоме майно до Державного реєстру прав або внаслідок вчинення правочину, коли право власності на нерухоме майно переходило до іншого власника, законодавчо не було передбачено внесення відмітки про погашення відомостей в Реєстрі прав власності, а тому така відмітка не проставлялася.

Таким чином відомості Реєстру прав власності та Державного реєстру прав почали дублюватися та іноді містити суперечливу інформацію про суб’єкта права власності.

З 22 червня 2018 року до законодавства у сфері державної реєстрації нерухомості було внесено зміни, які передбачають, що після внесення до Державного реєстру прав відомостей про право власності на об’єкт нерухомості, яке було зареєстровано в Реєстрі прав власності до 2013 року, або після відчуження квартири або будинку іншій особі, під час реєстрації права власності в Державному реєстрі прав державний реєстратор проставляє відмітку про погашення права власності на такий об’єкт нерухомості в Реєстрі прав власності.

Слід зважати на те, що у Реєстрі прав власності може бути зареєстровано право спільної власності декількох осіб на об’єкт нерухомості. В такому випадку під час проведення державної реєстрації права власності в Державному реєстрі прав за одним із співвласників, з метою уникнення порушення прав інших співвласників державним реєстратором проставляється відмітка про погашення запису в Реєстрі прав власності виключно щодо особи, за якою це право вже зареєстроване в Державному реєстрі прав.

Якщо державна реєстрація права власності була проведена в Державному реєстрі прав без проставлення відмітки про погашення запису в Реєстрі прав власності, державним реєстратором проставляється така відмітка під час проведення наступних реєстраційних дій щодо відповідного об’єкта нерухомого майна, за умови збігу відомостей про об’єкт в вищезазначених Реєстрах.

Треба зазначити, що відмітка про погашення запису може бути проставлена державним реєстратором в Реєстрі прав власності за заявою про внесення змін до записів Державного реєстру прав. Таку заяву може подати особа, записи про яку в Реєстрі прав власності залишилися без проставлення відмітки про погашення, її спадкоємці (правонаступники), або новий власник, тобто особа за якою зареєстровано право власності на таке майно в Державному реєстрі прав. 

Не зайвим буде повідомити, що строк внесення змін до записів Державного реєстру прав становить один робочій день.

 За внесення таких змін до записів Державного реєстру прав заявник має сплатити адміністративний збір, розмір якого у 2019 році становить 80 грн.

Головний спеціаліст відділу взаємодії з суб’єктами державної реєстрації та підвищення кваліфікації державних реєстраторів Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Чернігівський області Ірина Васильченко

Схожі матеріали (за тегом)