|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 15:32 | 07.16.2024

Справи дорослих заради дітей

Під час брифінгу в обласному Палаці дітей та юнацтва голова Чернігівської ОДА Анна Коваленко розповіла про завдання, що вирішуються задля забезпечення права на дитинство маленьких українців.

1annakova21Так, процес децентралізації та реорганізації районних державних адміністрацій поставив перед ОДА низку важливих та непростих задач. Мова не лише про формування на місцях окремих підрозділів з питань захисту прав дитини, а й у цілому про запобігання соціальному сирітству та потраплянню дітей до інтернатів, забезпечення права дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на виховання у сім’ї. Не менш важливе завдання — зробити у громадах максимально доступними необхідні соціальні та освітні послуги.
Завдяки наполегливій праці на всіх рівнях та конструктивному діалогу з органами місцевого самоврядування у всіх 57 територіальних громадах області вдалося створити служби у справах дітей. На сьогодні це кращий результат по Україні. Ці служби опікуються 1382 дітьми. У процесі децентралізації та ліквідації районів вдалося не тільки зберегти кадровий потенціал надавачів соціальних послуг, а й стимулювати громади збільшити їх загальну кількість.
Є позитивна динаміка влаштування сиріт у сім’ї. В області нараховується 170 прийомних сімей та 34 дитячі будинки сімейного типу, де виховується більше пів тисячі дітей (234 – у будинках сімейного типу та 288 – в прийомних сім’ях). За цим показником наша область посідає п’яте місце. Крім того, 1349 дітей виховуються у сім’ях опікунів та піклувальників. Усього з двох тисяч дітей, позбавлених батьківського піклування, сімейними формами виховання (опіка, піклування, дитячі будинки сімейного типу та прийомні сім'ї) на Чернігівщині охоплено 1871 дитину. Тільки з початку цього року 111 таких дітей знайшли прихисток у нових родинах. Ведеться робота й щодо усиновлення: з початку 2021 року усиновлені 17 дітей.
Розвивається мережа інклюзивно-ресурсних центрів, яких сьогодні вже 16. Лише упродовж останніх трьох навчальних років майже вдвічі збільшилась кількість учнів шкіл в інклюзивних класах (з 275 до 535) та майже вп’ятеро — вихованців інклюзивних груп у дошкільних закладах (з 30 до 149).
Проводиться в області і робота з реформування системи інституційного догляду та виховання дітей. Цей складний процес можливий лише за умов, коли дитина є соціально захищеною у середовищі сім’ї та громади. Нині діють 17 закладів інституційного догляду та виховання дітей (15 закладів освіти, 1 – соціального захисту населення та 1 – будинок дитини «Надія» Управління охорони здоров’я ОДА), у яких цілодобово перебуває більше тисячі дітей. Поступово ця мережа оптимізується.
У розвитку наставництва, як інструменту соціальної адаптації дітей відбулися позитивні зрушення. Це реальна і ефективна допомога дітям, які виховуються в інтернатних закладах. Чернігівщина – чи не єдиний регіон, де реалізація програми наставництва перебуває на постійному контролі та стрімко набирає обертів. Так, за останній час кількість наставників в області збільшилася втричі. Навчання вже пройшли 20 наставників. Суть програми полягає в добровільній безоплатній діяльності наставника – в індивідуальній підтримці та допомозі дитині, насамперед у підготовці до самостійного життя.
Є гарні напрацювання і з розвитку послуги сімей патронатних вихователів. Це тимчасова родина для дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах. На сьогодні така послуга надається 12 родинами. З часу запровадження патронату ця послуга стала в пригоді для 86 дітей, в тому числі 14 — цього року. Жодна дитина після перебування в патронатних родинах не потрапила до інтернату, а кожна п'ята – повернулася в біологічні сім’ї. Батьки цих дітей змогли подолати кризу та відновити свій батьківський потенціал.

Схожі матеріали (за тегом)