|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 7:00 | 05.27.2024

Війна та нові співбесідники для України

У видавництві “Ліра-К” щойно побачила світ книжка “Нові співбесідники для України. Сучасна іспанська література для українців” професорки університету Південного Іллінойсу Ольги Бежанової. Довгоочікувана книжка, рецепція якої розпочалася ще до її виходу.

слайд до анонсу

В юності авторка емігрувала з України, але Вітчизна для неї завжди була не лише далеким мерехтливим світлом, яке викликає невтишиму тужливість. Ольга часто повторює слова свого батька: “Не можу сказати, що я покинула Україну, бо вона всередині мене. Тобто, ми з нею ніколи не розлучалися й ніколи не розлучимося”. Це видання й присвячене пам'яті батька, незламній Україні, частиною якої він себе повсякчас мислив.

Адже любов – це наша пам'ять, а наша пам'ять – це і наші міста: “Повномасштабне вторгнення 2022 року стало для тата нестерпним ударом. Бачити в новинах кадри російських танків на під'їздах до рідного Харкова, спостерігати страшні ушкодження улюблених вулиць і будинків було тим, чого він не міг витримати”.

Відтак, книга найперше про Україну, тожсамість – у широкому сенсі. Про кордони, які не пересувають, про власний шлях України, її національну місію та світовий імідж. А ще – про актуалізовані для України теми в сучасній іспанській (і не лише) літературі, про український письменницький репертуар для світу, геноцид та міграцію, становлення українського громадянського суспільства в умовах війни. Взагалі, новодрук вражає безмежжям та глибиною осмислення проблем, не загубитися з-поміж яких допомагає гарно викладений зміст та синопсис на початку видання. Зокрема, авторка розглядає нові актуальні смисли – ідеї моральної постави людини та процеси втрати гуманної суті в епоху глобалізації й віртуальних технологій, специфіку збереження малих етносів, питання мови і сепаратизму, всеохопної мінливості та трансгендеру і багато інших.

“Я поділила цю книгу на глави, – зазначає Ольга Бежанова, – кожна з яких відповідає якомусь важливому тренду в сучасній іспанській літературі. У першій главі розповім про те, як іспанські автори відображають у творах наслідки громадянської війни 1936-39 років та диктатури Франко 1939-1975. Уже понад 20 років у країні вирує бум на книжки, фільми і телесеріали на цю тему. Політичний простір Іспанії повністю поляризований дискусіями про громадянську війну. Чому іспанці не можуть емоційно відокремитися від війни, яка закінчилася більш як 80 років тому, – я розповім у цій главі. Поясню, з якими складнощами стикнулися іспанці, коли нарешті вирішили перейти від диктатури до демократичного строю. Друга глава цієї книги присвячена наслідкам економічної кризи 2008–2012 років, яка болюче вдарила по Іспанії і драматично змінила політичний ландшафт країни. Однією з причин того, що ця глобальна криза стала такою болючою саме для Іспанії, була корупція. У цій главі я розповім, як іспанські письменники розуміють те, що сталося, і як вони ставляться до ролі, яку відіграв російський бандитизм у колапсі іспанської економіки. У третій главі йдеться про те, чому велика кількість іспанців відчуває розчарування від вступу країни до ЄС. Іспанія припустилася кількох значних помилок у підготовці до вступу в Євросоюз, але таких помилок можна уникнути, якщо знати про них. Четверта глава заглиблюється в зв’язок між глобалізацією і неолібералізмом і пояснює, чому на Заході склалося настільки негативне ставлення до обох цих феноменів, що складно знайти людину, яка відкрито визнає себе прихильником будь-якого з них. П’ята глава присвячена зусиллям іспанських басків і каталонців зберегти свою мову та їх спробам досягти національного суверенітету. У шостій главі я розповім, що кажуть провідні іспанські митці про Україну, зосередившись на тих з них, хто народився в Україні та розмовляє українською мовою”.

Цікавим є авторське бачення багатьох питань.

Придбати книгу можна у віртуальному магазині видавництва: https://lira-k.com.ua/products/novi-spivbesidniki-dlya-ukraini-suchasna-ispanska-literatura-dlya-ukraintsiv

А. Тетянчук