«Орлівка. Наша школа – наша доля»

Так називається книжка, яку представили автор – відомий письменник, заслужений журналіст України Микола Будлянський і знаний підприємець, інвестор, науковець – кандидат сільськогосподарських наук, благодійник, колишній учень Орлівської середньої школи Володимир Хоменко.

1aorlikiВолодимир Феодосійович започаткував українську програму видання найкращих книжок, котру тепер активно здійснює на Чернігівщині. Зокрема, тут уже вийшли книжки Миколи Будлянського: «Іван Іванович з Іванівки», «Час рікою пливе» (цікава художньо-документальна повість про Олишівку), «Орлівка. За батьківськими заповітами», збірка диво-віршів «Смак пізнього яблука», зворушлива збірка новел «Розкажіть мені, мамо», а ще народознавчі, чудово ілюстровані книжки «Хатні обереги» та «Обереги рідного краю».

Надруковані також і прекрасна та незвичайна книжка для дітей Євдокії Тютюнник «Іменини цибулини» (це поезія в прозі!); збірка нарисів Людмили Студьонової «Чернігівські силуети». 

Видані книги Сергія Дзюби: збірка ста пісень «Примчу на білому коні» (за підтримки Героя України Леоніда Яковишина, Віктора Кияновського та Володимира Хоменка), книжка листів «До світла», збірка мандрів «Замість щоденники» та збірка фантастики «Моя Шахерезада». А в Іспанії й Болівії побачила світ поетична збірка Тетяни і Сергія Дзюби «Голоси двох поетів» (іспанською та українською мовами).

І ось тепер презентували чудову книгу Миколи Будлянського «Орлівка. Наша школа – наша доля». На імпрезу завітали вчителі Орлівської школи, які високо оцінили нове художньо-документальне дослідження автора: директор школи Алла Савченко, вчителька математики, однокласниця Володимира Хоменка та колишня директорка цієї школи Лідія Носенко, вчителька історії Світлана Герасименко, вчителька української мови і літератури та заступник директора школи з виховної роботи Любов Парандич, вчителька англійської мови Валентина Мацвійко, вчитель фізики та інформатики Роман Штунда, заступник директора школи з навчально-виховної роботи Світлана Таценко і вчителька початкових класів Ольга Кононенко.    

 До речі, книжку створено до подвійного ювілею – 140-ліття появи школи в Орлівці та 50-річчя нової сучасної Орлівської середньої школи. Наразі ця книга – про становлення школи в селі Орлівка Куликівського району, яка почала свою історію з 1880 року. Скільки літ минуло, стільки випускників розійшлося по світах! Та як і колись, нинішні педагоги ретельно готують дітей до великого самостійного життя, засіваючи їхні душі розумним, добрим і вічним. 

Микола Будлянський провів значну дослідницьку роботу, працюючи в архівах, збираючи цікаву інформацію. Гарно, що в книжці – велика кількість світлин, зокрема рідкісних. Тому така робота – дуже важлива, адже це – наша історія! Взагалі ж, саме з отаких подвижницьких досліджень і постає історія рідної Чернігівщини, літопис нашого народу. 

Причому читається ця книга – напрочуд легко, як то кажуть, на одному подиху, адже автор – справді талановитий письменник, який тонко відчуває красу слова! Ось – лише невеличкий фрагмент на підтвердження такої думки: 

«Погідний вересневий день. Осінь відчувається хіба що раннім ранком, коли з півночі накотиться холодний вітер, зіб’є з ще зелених дерев і кущів такі ж холодні роси. Та і ранки вже не такі голосні, як влітку. Услід за зозулею подалися у вирій решта крилатих співунів, котрі зимують у чужих краях. 

Та нині розгуляється сонце – і так тепло стає, аж спекотно. Знову літо повернулося? Так, літо. Тільки бабине.

Роззираюся і бачу, як тоненькі павутинки світяться сріблом на вітті беріз, уздовж дороги на здерев’янілих петрових батогах. Обігнавши мене, біля школи зупинився автобус, і з нього висипали святково вдягнені школярики. У них сьогодні початок нового навчального року. Ці діти і їхні батьки, навіть діди, відвідують двоповерхове цегляне приміщення Орлівської середньої школи, яке почало діяти на початку 70-х років минулого століття. А я стою неподалік, за якусь сотню метрів, біля кам’яної одноповерхівки, зведеної за рахунок Ніжинського земства та місцевої громади (з 1781 по 1923 роки Орлівка входила до Дроздівської волості Ніжинського повіту). У цій будівлі, якій уже без мізинця 140 років, починалася професійна школа, яка стала однією з 27 земських навчальних закладів у повіті».

На презентації виступили автор книги Микола Будлянський, науковець, підприємець, благодійник Володимир Хоменко та письменник Сергій Дзюба, вчителі Орлівської середньої школи, які подарували гостям розкішний торт у вигляді книжки. А завідувач Орлівського будинку культури Катерина Лаптій чарівно виконала українські пісні, зокрема на вірші Миколи Будлянського та Сергія Дзюби, і це стало ще однією родзинкою такого теплого, яскравого й зворушливого свята. 

1aapeda

Редактор газети «Чернігівщина», президент Міжнародної літературно-мистецької Академії України Сергій Дзюба урочисто вручив нагороди: так, Миколу Будлянського, зокрема, відзначено почесною міжнародною медаллю Олександра Довженка, а Володимира Хоменка – міжнародною патріотичною медаллю Івана Мазепи. 

11aabu1

Також на святі були представлені найновіші книжки – «Хатні обереги» та «Обереги рідного краю» Миколи Будлянського і «Моя Шахерезада» Сергія Дзюби, нещодавно надруковані за сприяння Володимира Хоменка.

1aahom

Імпреза завершилася, але попереду – нові цікаві та дивовижні книжки!

 

Сергій Квітницький