|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 19:27 | 06.12.2024

Пекарівський маєток таки відновлять

У селі Пекарів на Сосниччині команда реставраторів взялася за відновлення маєтку, що належав Григорію Долинському – осавулу ніжинського полку, члену другої Малоросійської колегії, економу гетьмана Кирила Розумовського. Це унікальний, чи не єдиний збережений донині на Лівобережжі зразок української дерев’яної класицистичної палацової архітектури.

Про цей маєток "Чернігівщина" писала в №16 (573) від 20 квітня 2016 року. Вже тоді він перебував у плачевному стані, але коштів на його реставрацію в сільській раді не було, а районне керівництво взагалі не звертає на нього уваги, адже забута будівля, на їхню думку, не мала архітектурної цінності.

Маєток у Пекареві, за сільськими мірками, величезний. Це двоповерхова дерев’яна будівля з колонами, балконною терасою та великими вікнами. Напевно, колись він мав привабливий вигляд. Навколо багато дерев, гарна алея, яка теж не в найкращому стані. На задньому дворі відкривається чудова панорама на Десну, а до річки можна спуститися звивистою стежиною, що вже ховається у заростях дерев і кущів. Та вже понад 20 років будівля пустує.

23234555667453433

«Колись це приміщення займала школа, – розповідав місцевий житель і на той час голова Пекарівської сільради Володимир Труба. – Ще навіть я до неї ходив. Педагоги та учні намагалися підтримувати будівлю у чистоті: прибирали територію, ремонтували зовні і всередині. Та десь у 2000 році приміщення визнали аварійним і школу перевели до колишньої контори, а маєток спорожнів».

Років 10 тому приїздили з Києва «покупці», які хотіли купити цей будинок і відновити. Та коли побачили, у якому він занедбаному стані – відмовилися купувати. Адже капітальний ремонт коштуватиме у декілька разів дорожче, аніж зведення нового. Тож маєток так і лишився занепадати.

11087955203738 n

Проте минулого року з’явився вогник надії, що все ж таки цю історичну будівлю відновлять. За порятунок маєтку вирішила поборотися ініціатива «Спадщина.UA», аби в майбутньому він привернув потік туристів.

«Наш новий чудовий проєкт! Маєток Долинського у Пекареві на Чернігівщині, що колись належав родині економа гетьмана Розумовського. Унікальний, чи не єдиний збережений донині на Лівобережжі зразок української дерев’яної класицистичної палацової архітектури!

На Сосниччині – у краю «зачарованої Десни» – старовинний маєток руйнується вже понад два десятиліття. Ми не змогли пройти повз і дозволити цьому колись розкішному панському палацу зникнути та стати тільки історією. Тож беремося його рятувати! Хочемо зберегти його архітектурну та історичну цінність. А ще – прагнемо, аби в майбутньому маєток став чудовим туристичним магнітом!

Розпочинаємо наш проєкт із ґрунтовних історичних та архітектурних досліджень під керівництвом архітектора-реставратора Сергія Юрченка та за великої підтримки Сосницької громади. З першими променями весняного сонця розпочнемо впорядковувати будівлю та прилеглий парк.

А згодом – спільно з експертами та громадою розробимо концепцію майбутнього найкращого пристосування маєтку та шукатимемо для нього дбайливого господаря. Можливо, ним станете навіть ви», – йдеться у повідомленні «Спадщина.UA».

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)