|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 5:20 | 07.23.2024

Миті історії Чернігівщини

8 січня 1802 року утворено Чернігівську губернію

gerbЗ моменту утворення губернію поділили спочатку на 12, а з березня 1804 року – на 15 повітів. Повітові міста Чернігівської губернії: Чернігів, Борзна, Глухів, Городня, Козелець, Конотоп, Кролевець, Мглин, Новгород-Сіверський, Новозибків, Ніжин, Остер, Сосниця, Стародуб, Сураж. Межі губернії сягали Лівобережжя та пролягали територією сучасної Росії. Зараз Конотоп, Кролевець та Глухів входять до Полтавської області, а Мглин, Новозибків, Стародуб та Сураж після більшовицької окупації у 1919 році загарбала Московія.

 

8 січня 1838 року побачив світ перший номер газети «Черниговские губернские ведомости»

 

З 1865 року газета виходила двічі, від 1866 року – тричі на тиждень. Видання складалося з двох частин: офіційної, де друкувалися розпорядження, постанови і повідомлення центральних і місцевих властей, та неофіційної, в якій вміщувалися повідомлення про місцеві новини, статті з фольклору, етнографії, лінгвістики, археології, історії, географії, економіки, зокрема про економіку краю, про життя сусідніх губерній і країни в цілому, зарубіжних країн, описи сільського господарства, торгівлі тощо.

На сторінках «Черниговских губернских ведомостей» виступали історики М. О. Макарович, О. М. Лазаревський, етнографи і фольклористи П. С. Єфименко, О. В. Маркович, О. В. Шишацький-Ілліч, письменники Л. І. Глібов, М. М. Коцюбинський та інші. Зокрема, тут було надруковано чимало статей з історії окремих населених пунктів, а також уривки з «Генеральського слідства про маєтності Чернігівського полку», з праці О. Ф. Шафонського «Чернігівського намісництва топографічний опис».

vedomost

Порівняно багато місця відводилося описові пам'яток архітектури та історії, характеристиці стану народної освіти. З припиненням виходу неофіційної частини (листопад 1906 року) в офіційній частині відводилося кілька шпальт, а то й уся четверта сторінка для неофіційних повідомлень. Редакція газети розташовувалася в Чернігові на вулиці Шосейній (нині проспект Миру).

 

8 січня 1879 року народився Степан Васильченко

 

vasylch8 січня 1879 року(за старим стилем 27 грудня 1878) в Ічні Борзнянського повіту, Чернігівської губернії народився Степан Васильович Панасенко (Васильченко) – український письменник і педагог. Степан Панасенко походив із сім'ї безземельного селянина-шевця. Навчався у 1888-1893 роках в Ічнянській початковій школі. Два роки готувався до вступу в учительську семінарію. 1895 року вступив до Коростишівської учительської семінарії (закінчив 1898 року). Одержав направлення в однокласну міністерську школу в с. Потоки на Канівщині. Невдовзі його було переведено до Богуслава. Учителював на Київщині та Полтавщині. Мав посилений інтерес до народної творчості, до поезії Шевченка, світової класики, – все це сприяло збагаченню життєвого і мистецького досвіду майбутнього письменника.

Цікавий факт: у 1919 році Васильченко жив у Кам'янці-Подільському, де на замовлення Симона Петлюри написав оповідання «Про жидка Марчика, бідного кравчика». Тут написав також сатиричний твір «Про козака Ося і москаля Ася».

У літературний процес Васильченко включився 1910 р. вже зрілим митцем із власним поетичним голосом. Саме тоді з'явилися друком його оригінальні твори: «Мужицька арихметика», «Вечеря», «У панів», «На чужину», «Циганка» та ін., пройняті любов'ю до людини праці, утвердженням віри в перемогу справедливості.

Не випадково однією з провідних тем творчості Васильченка є життя народних учителів, яке було йому, педагогові за фахом і покликанням, особливо близьким. «Записки вчителя» (1898-1905) та інші щоденникові записи, куди Васильченко, за його визнанням, систематично «заносив свої учительські жалі та кривди», стали згодом документальною основою багатьох реалістичних новел і оповідань.

У 1910-1912 Васильченко пише й друкує цикл новел і оповідань, присвячених учительській темі («Вечеря», «З самого початку» та інші). Проблема виховання нової людини значною мірою зумовила звернення Васильченка до художнього опрацювання дитячої тематики, органічно пов'язаної з творами про вчителів. Глибоке розуміння психології дитини дало змогу Васильченку показати поетичний духовний світ дитини.

Хвилюють читача і психологічні етюди письменника «Дощ», «Дома», «Волошки», «Петруня», оповідання «Роман», «Увечері», «Свекор», «Басурмен» та ін. Оптимізм Васильченка особливо виразно виявився в одному з найкращих його творів, присвячених дітям, – «Циганка».

Невеликий цикл у творчості Васильченка складають оповідання, в яких ідеться про обдаровані натури з демократичних низів, про долю народних талантів («На хуторі», «У панів», «На розкоші» та ін.).

 

9 січня 1803 року помер гетьман Розумовський

smallrozum

9 січня (за новим стилем – 21 січня) 1803 року у власному маєтку в містечку Батурині пішов з життя колишній Гетьман України, граф Кирило Григорович Розумовський. Був похований у збудованій його коштом Воскресенській церкві. Поховання було сплюндроване (розграбоване) за часів радянської влади.

 

9 січня 1856 року народився Григорій Глібов

 

9 січня 1856 року в селі Безуглівка Ніжинського повіту Чернігівської губернії народився Григорій Миколайович Глібов – російський громадський діяч і політик, член ІІІ Державної думи від Чернігівської губернії, предводитель дворянства Чернігівського повіту (1890-1917 років). А найцікавіше – власник палацу на Бобровиці (передмісті Чернігова), побудованого у псевдоготичному стилі (тепер у будівлі розміщується Інститут мікробіології НАН України). Православний, зі спадкових дворян. Землевласник Чернігівського повіту (742 десятини).

25.04.1886 року одружився з Ольгою Яківною Тарновською (1864-1941), донькою поручика Якова Васильовича Тарновського від шлюбу з Людмилою Антонівною Коллишко. Вінчалися у церкві університету Святого Володимира. Померла у еміграції в Берліні, була похована поряд з чоловіком.

glibov

Григорій Миколайович Глібов з дружиною на костюмованому балі в Санкт Петербурзі

 

З початком більшовицького перевороту, з 1917 року, Глібов перебував у еміграції в Німеччині. Помер 1930 року в Берліні, похований на православному кладовищі Тегель.

 

9 січня 1903 року Чернігів покинув губернатор Андрієвський

 

andrievski9 січня 1903 рокуколишній чернігівський цивільний губернатор Євген Костянтинович Андрієвський залишив посаду, на якій перебував з 4 грудня 1893 року та виїхав з Чернігова. За сприяння Євгена Андрієвського та його дружини Аглаїди Олександрівни були облаштовані нові шкільні приміщення, зокрема державна жіноча гімназія, нова водогонна мережа, електростанція, скотобійні з заводами, цегельний завод, відкрито ломбард для малозабезпечених мешканців Чернігова, придбано асенізаторську валку з герметичними діжками й помпою, створено другу пожежну команду. За губернаторства Андрієвського запроваджене вуличне електричне освітлення, закладено сквер навпроти Катерининської церкви й бульвар на Олександрівській площі (нині – Центральний міський базар). 1894 року відкрито «Будинок Працелюбства» на Новобазарній (Олександрівській) площі. 1897 року облаштовано Гарматну алею на Валу. З 1896 року розпочала діяльність Чернігівська губернська архівна комісія (губернатор був її головою), яка отримала приміщення на розі Гончої та Бульварної вулиць. У тому ж приміщенні розміщено Громадську бібліотеку. На основі колекції В.В.Тарновського створено Музей українських старожитностей. За його сприяння було створено Чернігівську громаду сестер-жалібниць імені Феодосія Углицького. 1901 року створено Чернігівське реальне училище, школу глухонімих.

1903 року Андрієвського призначили начальником Головного управління пошт і телеграфів.

Євген Андрієвський був контраверсійною особистістю та активним пропагандистом «руського міра». Історики пригадують його намагання проламати в стіні Спаського собору вхід до сходової північної вежі. Тоді Петербург заледве його зупинив. За його наказом робітники вже почали пробивати дірку в стіні. За наказом Андрієвського було споруджено ґаночок біля західної стіни колегіуму. Зроблено це було задля входу до лавки, яка торгувала іконами. Андріївський запам'ятався і тим, що наказав позбирати в губернії чавунні гармати і поставити їх як пам’ятник «славе русского оружия».

Схожі матеріали (за тегом)