|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 5:12 | 07.23.2024

«Ворона зі скаженими очима»: історик розкритикував герб Чернігова

Чернігівський історик Ярослав Волерт піддав нищівній критиці вигляд та оформлення герба міста Чернігова.

За його словами, у сучасній промальовці чернігівський «орел» більше схожий на ворону зі скаженими очима. Дослідник запропонував оформити герб одного з найдревніших міст України згідно з сучасними правилами вітчизняної геральдики.

 

voronagerbВідомо, що сучасне положення «Про герб міста Чернігова» було затверджене рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської Ради народних депутатів першого грудня 1992 року під номером 332. Згідно з ним, новим гербом став дослівно: «у срібному полі одноглавий чорний увінчаний золотою короною орел з розпростертими крилами, що тримає у лівій лапі подовжений золотий хрест».

«До того, – пояснює Ярослав Волерт, – у міській геральдиці використовувався радянський «псевдогерб», прийнятий 15-го березня 1969-го року рішенням I сесії XII скликання міськради. Обидва герби (як радянський, так і сучасний) не відповідають сучасним правилам геральдики», – резюмує чернігівський історик.

Свою позицію дослідник обґрунтовує кількома аргументами. По-перше, у сучасній українській геральдиці використовують щит «іспанського» типу (прямокутний, заокруглений знизу), по-друге, орел з хрестом до скасування полково-сотенного устрою Гетьманщини використовували як герб-емблему Чернігівського полку (тобто краю, по-радянськи –«області»).

«Десь від початку 1672-го року його зображували у «Царському титулярнику» як емблему Чернігово-Сіверщини, а з 1728-1730 років у «Гербовнику Мініха» орел з хрестом був узятий за емблему прапору Чернігівського козацького полку, – розповідає Ярослав Волерт. – Четвертого червня 1782-го року орел з хрестом був узятий за герб Чернігівського намісництва й самого Чернігова. Давнім же, наданим Чернігову разом з Магдебурзьким правом 1623-го року, гербом Чернігова є Святий Владислав з корогвою».

На переконання історика, у сучасній промальовці чернігівський «орел» більше схожий на ворону зі скаженими очима.

symvoly

«Так чи інакше, – міркує пан Волерт, – треба шукати компроміс й оформлювати герб Чернігова згідно сучасних правил української геральдики. Тим паче, що є чудова нагода реалізувати цю ідею, провівши конкурс до березня 2023-го року – до, сподіваюся, святкування 400-ліття від надання Чернігову Магдебурзького права».

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото Ярослава Волерта

Схожі матеріали (за тегом)