|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 6:18 | 07.23.2024

Меланома лікується успішно на ранніх стадіях

Травень є місяцем обізнаності про меланому – одну з найбільш агресивних видів злоякісних пухлин, ефективного лікування якої на пізніх стадіях на сьогоднішній день немає.

В основному вона виникає через агресивний фактор сонячного випромінювання і зазвичай починається з пігментації на шкірі. Меланоми можуть з’явитися на будь-якій частині тіла. Та найчастіше вони розвиваються саме на ділянках, які зазнали впливу сонця, наприклад, на спині, ногах, руках і обличчі. Тож медики закликають у разі виявлення будь-якого новоутворення темного кольору негайно пройти обстеження у лікаря, щоб вчасно помітити ознаки хвороби.

 

Меланома – дуже підступна хвороба. Найчастіше вона уражає шкіру – це видно, але ще може бути меланома ока, меланома прямої кишки. Так, це рідко, але також буває. Зазвичай вона себе проявляє пігментним утворенням темного кольору, яке з’явилося там, де нічого не було.

65856786774567456756

«Серед населення побутує думка, що родимки є основним фактором розвитку меланоми, але це не так. У 90% пацієнтів меланома з’являється на не ураженій ділянці шкіри і звичайні родимки не добавляють ризику захворюваності на цю хворобу, – пояснює генеральний директор Чернігівського медичного центру сучасної онкології Олександр Заїка. – Потрібно перевірятися, коли з’являється утворення там, де нічого раніше не було. Якщо на шкірі з'явилося новоутворення темного кольору – це привід звернутися до лікаря. Звичайно, це може бути доброякісне утворення, пігментний невус тощо. Проте визнати це повинен спеціаліст. Не варто чекати, поки воно закровить чи ще щось, потрібно перевірятися. Людина повинна відповідально ставитися до свого здоров’я, не з Інтернету лікуватися, а почути думку фахівця».

 

З кожним роком захворюваність на меланому росте

 

З 2009 року Україна долучилася до програми «Євромеланома», відповідно до якої зазвичай у травні піднімаються актуальні питання щодо стану справ, лікування, діагностики найбільш агресивного злоякісного новоутворення шкіри – меланоми.

І вже традиційно на початку літа медики розповідають про злоякісні захворювання шкіри, які виникають у людей через дію певних факторів ризику, серед яких сонячне випромінювання.

«Увесь цей місяць наші фахівці, лікарі експертного рівня долучаються до інформаційної кампанії для того, щоб розповісти людям якомога більше щодо меланоми, – пояснює генеральний директор «Чернігівського медичного центру сучасної онкології» Олександр Заїка. – Наше завдання – надати якомога більше інформації, що таке меланома, як вона діагностується, як лікується і які результати лікування.

Меланома шкіри – це одна з найбільш агресивних видів пухлин. Треба пам’ятати, що, як і інші злоякісні захворювання, меланома на ранній стадії дуже добре лікується, і навіть виліковується. Проте якщо вона діагностована на пізній стадії, то які б ресурси не вкладалися в лікування – на жаль, прогноз невтішний.

У Чернігівській області за рік ми ставимо на облік близько 80 пацієнтів з діагнозом «меланома шкіри». Від 30 до 40 пацієнтів виявляються саме по місту Чернігів. Якщо взяти загальну кількість пацієнтів в області, які перебувають на обліку з меланомою, то це десь 900, з яких 300 – саме жителі Чернігова.

На сьогоднішній день дуже малий відсоток пацієнтів, у яких цю хворобу діагностують на ранній стадії. Це десь 5-7% від усієї кількості. На жаль, 60% і більше відсотків діагностують меланому саме на другій стадії, коли вже вона поширена по організму, і це проблема.

І з кожним роком спостерігається тенденція до збільшення випадків захворювання. Для порівняння: 15-20 років тому максимум 40 осіб на рік було взято на облік з меланомою. Звісно, в порівнянні з раком молочної залози це не критичні цифри. Та справа в тому, що тенденція погіршується, і проблема не лише в Чернігівській області та в Україні, але й у Європі.

Крім того, я хотів би акцентувати увагу, що, окрім меланоми, є інші види раку шкіри. Вони менш агресивні, але саме група захворювання раків шкіри на сьогодні в топі онкологічних захворювань – як для чоловіків, так і для жінок.

Немеланомні раки шкіри рідко дають метастази, добре лікуються, але кількість людей з таким захворюванням досить велика. Щорічно від 500 до 600 пацієнтам ставлять такі діагнози. І група диспансерного нагляду нараховує більше ніж 5 тисяч таких пацієнтів».

 

Вчасне звернення до лікаря рятує життя

 

Хоча меланома і дуже агресивна, проте вона порівняно з іншими видами раку у більшості випадків візуалізується, тобто її можна побачити. Лікарі радять частіше проводити огляд тіла самостійно та шукати нетипові родимки, зокрема і в важкодоступних місцях.

«Меланома – це той вид раку, коли пацієнт може побачити сам і звернутися до лікаря, – говорить Олександр Заїка. – Гірше, коли пацієнт щось бачить, щось відчуває, з’явилося те, чого не було на шкірі, але не звертається до лікаря. Хоча система охорони здоров’я сьогодні така, що пацієнти можуть в наймеш короткий термін звернутися як до сімейного  лікаря, так і до вузького фахівця.

Найближчий шлях звернення з якимось підозрілими утвореннями на шкіри – це сімейні лікарі, які несуть відповідальність за своїх пацієнтів. Спеціалісти нашого центру сучасної онкології проводять для них тренінги, навчають, як робити діагностику шкіри сучасними методами.

В нашому закладі функціонує кол-центр, куди пацієнт може зателефонувати і записатися на консультацію. Ми навіть не вимагаємо направлення сімейного лікаря, головне – щоб пацієнт був задекларований.

Тому хочу наголосити, що дуже важливо звертати увагу на всі зміни, які відбуваються на шкірі протягом літа, перед літом і наприкінці літа. І в разі виявлення новоутворень не зволікати і звертатися до будь-якого лікаря в доступі».

 

Як уберегтися

 

Щоб убезпечити себе та зменшити ризик виникнення цього захворювання, а також для профілактики меланоми та інших видів раку шкіри медики рекомендують використовувати сонцезахисні креми, носити одяг з довгим рукавом, а також окуляри та капелюх.

«Необхідно зменшити час перебування на сонці в період активного сонцестояння (з 10-ї ранку до 16-ї години вечора), захищати своє тіло як одягом, так і сонцезахисним кремом. Також бажано уникати засмагання в соляріях. А під час відпочинку за кордоном менше знаходитися на сонці, – говорить головний державний санітарний лікар Чернігівської області, генеральний директор Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Олександр Чепурний. – Адже сонячне випромінювання там набагато агресивніше, а наша шкіра не пристосована до такого впливу».

54566565653453453465364

Також деякі ліки знижують захисні функції шкіри, тому потрібно детально вивчати інструкцію та консультуватися зі своїм сімейним лікарем.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)