|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 13:23 | 06.22.2024

Чернігівщина на порозі епідемії кору?

У Чернігівській області триває «наздоганяльна» вакцинація проти кору. Батьків закликають терміново зробити дітям щеплення, якщо дитина його не має. В той же час дітям, які будуть не щеплені, планують заборонити відвідувати дошкільні та шкільні навчальні заклади.

Ще у липні після того, як в Україні було зафіксовано чергове підвищення рівня захворюваності на кір, в області розпочалася так звана «наздоганяльна» вакцинальна кампанія. Вона розрахована на дітей, які через певні обставини пропустили планові щеплення: в 1 рік та в 6 років.

Проте за підсумками вакцинальної компанії батьки не дуже поспішають робити щеплення своїм дітям.

«На сьогоднішній день Чернігівщина перебуває на порозі епідемії кору. Про це свідчать дані епідеміологічного аналізу захворюваності, показників виконання рутинних щеплень та «наздоганяльної» компанії щеплень проти кору. Показники рутинних щеплень за сім місяців не відповідають розрахунковим показникам. Стан виконання плану профілактичних щеплень свідчить про неможливість забезпечити колективний імунітет серед дітей. У липні цього року розпочалася «наздоганяльна» компанія щеплень. Проте наразі результати catch-up кампанії на Чернігівщині – найгірші в країні. Адже щеплення проти кору отримали лише 20% дітей, – повідомив під час брифінгу генеральний директор ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» Олександр Чепурний. – Основною з причин виконання вакцинацій «наздоганяючої» кампанії проти кору є велика кількість відмовників від щеплень, яких сьогодні нараховується близько трьох тисяч. Зараз почався навчальний рік. Сьогодні ступінь ризиків щодо виникнення епідемії кору досить високий. Це захворювання, яке найшвидше передається серед дітей. Якщо вона станеться, то потрібно буде обмежити відвідування школи дітьми як мінімум на півтора місяці. Кір швидко передається в закритих приміщеннях, тому кількість невакцинованих дітей підвищує швидкість передачі збудника хвороби. Ускладнити ситуацію може і сезонне підвищення рівня захворюваності на грип».

56567678

Олександр Чепурний та Яна Драганюк

 

Щоб не допустити погіршення епідеміологічного стану в регіоні, головним державним санітарним лікарем Чернігівської області було видано Постанову № 2, якою врегульовані всі питання стосовно відвідування організованих дитячих колективів з метою мінімізації ризиків захворювання. І у разі відмови від вакцинації без медичних показань – дітям можуть заборонити відвідувати заклади освіти. Причини цього чітко пояснюють статті 12 та 15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб».

«Велика кількість відмовників та воєнний стан вкрай негативно вплинули на епідеміологічну ситуацію, – розповіла заступниця начальника управління охорони здоров’я ОДА Яна Драганюк. – Тому вже майже два місяці триває сatch-up кампанія для дітей, які через певні обставини пропустили планові щеплення: в 1 рік та в 6 років. Вона триватиме до 1 жовтня. Батьки мають розуміти, що вакцинація – єдиний шлях уберегти дитину від кору. Вакцина якісна, перевірена та є у достатній кількості. Тож якщо дитина пропустила план, потрібно наздогнати його якнайшвидше. Згідно постанови головного санітарного лікаря, буде проведена повторна верифікація сімейним лікарем задекларованого дитячого населення. Тобто лікарі будуть робити персональні списки дітей, які не матимуть повного календаря щеплень. Таких дітей будуть брати на моніторинг і спілкуватися з батьками. І якщо буде виявлено, що дитина не має медичних протипоказів до вакцинації, якщо вона здорова, а є просто небажання, тоді будуть проводитися дії згідно з законом України на виконання Постанови № 2».

Нагадаємо: кір – небезпечна хвороба, яка є загрозою для невакцинованих дітей та дорослих. Передається повітряно-крапельним шляхом і є надзвичайно заразною: 9 із 10 нещеплених людей, які контактували з хворим, захворіють. Кір, паротит і краснуха виникають в організованих дитячих колективах. Швидко розповсюджуються, охоплюючи велику кількість людей. На жаль, багато людей ці хвороби вважають легкими, забуваючи про небезпечні ускладнення: менінгіти, менінгоенцефаліти, тобто ураження центральної нервової системи, а також суглобів, лімфатичних вузлів, ускладнення перебігу вагітності, для новонароджених – поява вад розвитку тощо. Специфічних ліків проти кору не існує. Єдиний захист – вчасна вакцинація.

В Чернігівській міській раді заявили, що не заборонятимуть відвідувати навчальні заклади нещепленим дітям. Натомість працюватимуть з батьками, пояснюючи необхідність зробити планові щеплення.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)