|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 5:31 | 07.23.2024

Презентували «Абетку малого чернігівця»

Презентували «Абетку малого чернігівця»

16 травня, у День вишиванки, в Чернігові в Міській центральній публічній бібліотеці відбулася презентація унікальної книжки для дітей «Абетки малого чернігівця», яка написана військовим ЗСУ, оборонцем Чернігова, полковником Валентином Буряченком.

«Абетка малого чернігівця» – це не просто гарна дитяче видання. Насамперед це повчальна книжка, через яку дитина може сприйняти Чернігів таким, яким він зараз є, з його древньою історією, його особливими місцями. Кожна її сторінка і кожна буква абсолютно чітко присвячена нашому місту. І дитина, яка прочитає її, стане амбасадором Чернігова.

3489379511588424932 n

«Ця книга – мій давній задум. Ідея написати абетку для наших маленьких чернігівців з’явилася ще у 2019 році з подачі моєї дружини Наталії, – розповідає Валентин Буряченко. – Саме в тому році я звільнився зі Збройних Сил України і переді мною постав вибір, як себе реалізувати в подальшому, як адаптуватися до цивільного життя після довгих років служби в українській армії. Наталія запропонувала зробити такий патріотичний проект, щоб наші діти змалечку любили свою вулицю, свій будинок, своє місто, свій рідний край, свою країну. І зрештою росли патріотами своєї держави».

Та написати книгу для дітей виявилося нелегким завданням. Перед автором постало питання: як зробити її цікавою саме для малечі і в той же час інформативною.

«Мені хотілося написати так, щоб дітям було цікаво, щоб кожна літера в абетці відповідала легенді нашого міста. Адже Чернігів – дуже древнє місто з багатою історією. І коли нашому славному місту було 100 років, то на місці теперішньої столиці наших ворогів (на місці москви, – Авт.) жаби квакали. Наші діти змалечку повинні знати, наскільки в нас древнє і цікаве місто. Я дуже довго працював над тим, щоб доступною мовою для дітей розказати про наш славний Чернігів».

56678675675467567

З першими читачами

 

Праця над книгою – не така вже й проста робота, а коли в країні йде війна, то вона стає ще важчою, особливо коли автор – військовий. Адже 24 лютого 2022 року, в перший день повномасштабного вторгнення, Валентин Буряченко разом із побратимами став на захист нашого міста. І тоді було не до абетки, бо потрібно було гнати ворога з рідної землі. Після Чернігівщини був Бахмут і Харківщина. Та, незважаючи на все пекло війни, Валентину Івановичу за підтримки вірних побратимів і в перервах між ротаціями на Схід, вдається дописати цю книжку. Від того вона стає ще більш цінною.

«В перерві між ротаціями я продовжив працювати над проектом, – продовжує Валентин Буряченко. – А один віршик написав саме під час бойового виїзду. Був у мене випадок – згадав про абетку в місті Бахмут. Шалені обстріли, до ворога близько. Іноді під вечір бої трохи затихали і ми могли перепочити. Ночували в підвалі, таке приміщення 3 на 1,2 метри. І одного разу, коли ми з напарником прийшли до цього підвалу, то побачили, що в нас завівся сусід – пацюк. Він жив з нами, ходив як господар там, але нам не заважав і ми його не чіпали. І саме цей пацючок став прообразом хом’ячка, про якого я написав віршик на букву “Х”».

 

Бойовий Кіт Шеврон

 

Образ кота Шеврона, який веде дітей сторінками книжки, також виник неспроста. Адже військові люблять котиків, а інколи їх і самих називають «котиками».

323453345345456546

«Ще починаючи з 2014 року, коли, власне, і почалася ця війна, на позиціях наших бійців часто можна було зустріти якусь тваринку, – розповідає автор. – Тварин різних, але в більшості це були собаки і котики. Коли у воїнів втома від бою, коли вони мають велике психологічне навантаження, то ці тваринки допомагають їм весь той негатив війни перетворити в позитив, бо тварини викликають лише позитивні емоції. До речі, котики ще й допомагають військовим боротися з мишами, яких буває дуже багато на позиціях і в окопах. І ці мишенята насправді можуть завдавати багато клопоту. Вони їдять запаси продовольства і навіть перегризають дуже важливі для військових дроти. А от котики допомагають боротися з гризунами.

Згодом коти почали з’являтися на шевронах військових Збройних сил України, а люди лагідно називають військових “нашими котиками”».

 

Діти і дорослі в захваті від книги

 

На цю творчу зустріч завітали вчителі початкових класів з різних шкіл міста, також були присутні і діти. Деякі вже встигли прочитати «Абетку малого чернігівця» і просто в захваті від неї.

До речі, під час презентації для дітей провели цікавий інтерактив, після якого всі вони отримали подарунки від автора – шеврони з котом Шевроном.

«Ми з дітками вже почитали книжку і виконали всі завдання. Вони з великим задоволенням і захопленням читають її, – ділиться враженнями вчителька початкових класів чернігівської школи № 6 Софія Стефаненко. – Мені дуже сподобалося те, що автор написав про букву «ї»: Україна не може без «ї». Там так гарно закінчується віршик: «ї» – значить свої. І ця книжка дійсно про своє, для своїх. Вона – як подорож у сьогодні, в минуле і в майбутнє. Адже якщо така книга буде у кожного, то ми всі будемо свої, і чужих у нас більше ніколи не буде».

6576876845645654564455

А от відомий чернігівський письменник, редактор газети «Чернігівщина» Сергій Дзюба переконаний, що такі книжки повинні вивчатися в школах, особливо в чернігівських, бо це книжка саме про наше місто.

5686745654756756756434

«Сьогодні дуже багато дитячих книжок, але дуже мало таких, які цікаві дітям. Адже книжки написані дорослими, і часто в них багато дидактики, всякого моралізаторства. Одним словом вони просто нудно написані, а діти хочуть пригод, гумору, – говорить Сергій Дзюба. – Їм хочеться книжок, які написані доступною мовою. І саме «Абетка малого чернігівця» дійсно написана по-дитячому цікаво. Там невеликі віршики, які дуже легко читаються, і кожен – про наш Чернігів. До всього вони ще й інформативні. Тобто в кожному маленькому віршику є багато інформації саме про місто Чернігів. Також цікавим є те, що в цій книжці багато інтерактиву – завдань, на які потрібно дати відповіді. І я думаю, діти, прочитавши цю книгу, зможуть багато чого дізнатися про Чернігів».

567567868685657456

Книгу «Абетка малого чернігівця» можна взяти почитати в міській публічній бібліотеці для дітей та у всіх її філіях. Також можна придбати її книгарнях міста. До речі всі виручені кошти від продажу цієї книги будуть спрямовані на допомогу Збройним Силам України.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото Миколи Тищенка

Схожі матеріали (за тегом)