|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 22:13 | 05.28.2024

Чернігівщина у воді

Аномальна зимова повінь на Чернігівщині прийшла несподівано та досить швидко.

За декілька днів вода піднялася в річках Дніпро, Десна та Сейм. Вона перерізала транспортне сполучення сіл відразу в декількох громадах області, подекуди затопила вулиці і людські обійстя. Наразі найбільшої шкоди зазнають жителі Любецької, Михайло-Коцюбинської, Новгород-Сіверської громад. Науковці вже називають зимову повінь 2023 року унікальним явищем, зовсім не типовим для поліських річок.

 

Найсильніше повінь вдарила по так званому суббасейну верхнього Дніпра, що в Чернігівському районі. Це сталося насамперед через географічне розміщення. Адже ця місцевість знаходиться у низині, і наразі тут спостерігається сильне затоплення.

У селі Мньов перетопило цілу вулицю, подекуди люди навіть на човнах пересуваються. Кажуть, до повені звикли, бо живуть біля Дніпра, проте взимку її ще ніколи не було. Якщо рівень води підніметься ще, то 30 обійсть у Мньові вода оточить повністю.

parkan

«Повінь прийшла дуже швидко і неочікувана для нас, – говорить староста Мньовського старостинського округу Наталія Музика. – Затопило вулиці, двори і погреби. У нас по старостату вже відрізано село Пустинки і вулиця Набережна у Мньові. Люди живуть, як на островах. На Пустинки вода часто відрізає дорогу, люди звикли, але ж то навесні, а не взимку. Десь можна на човнах переплисти, десь перейти, а зараз зима. Щодня ставимо мітки. Три перші дні вода стрімко підіймалася, зараз стоїть поки».

Також значно розлилася і річка Десна на території Новгород-Сіверського району. Там, як і в Чернігівському районі, деякі села теж страждають від повені. Порушено і транспортне сполучення.

«У нас зараз підтоплено дві понтонні переправи – річка Десна та річка Віть, – говорять Новгород-Сіверській РВА. – Автомобільне сполучення там неможливе, бо дороги перетоплені. Наразі відрізані три села: Бирине, Прокопівка та Підгірне. З ними сполучення лише через Шосткинський район Сумської області. У населених пунктах вздовж Десни є підтоплення будинків. І якщо вода не перестане прибувати, то, можливо, буде перелито дорогу між Новгород-Сіверщиною і Шосткою».

volga

У разі необхідності на допомогу людям приходять рятувальники, старостати постійно тримають з ними зв’язок.

«Через підйом рівня води у річці Дніпро спостерігається ускладнення гідрологічної обстановки з порушенням транспортного сполучення та підтопленням домоволодінь у селах Загатка, Прохорів, Мньов та Пустинки Чернігівського району, що не дозволяє населенню дістатися до магазинів, аптек й інших закладів, – повідомляють в управління ДСНС в Чернігівській області. – 2 лютого рятувальники ДСНС спільно зі старостами Дніпровського і Мньовського старостинських округів, представницями соціальної та медичної служб на автомобілі підвищеної прохідності – снігоболотоході «Богун» – доставили продукти першої необхідності, ліки до більш вразливих верств населення у цих селах, а медичним працівником проведені відповідні огляди громадян. Крім того, деяким мешканцям допомогли потрапити до родичів у сусідні села. 5 та 6 лютого допомагали доставляти продукти та ліки до смт Радуль Ріпкинської громади».

Весняну повінь поки ніхто не прогнозує, але не відкидають, що й вона може бути. Адже природа в останні роки стала непередбачуваною.

Наразі за інформацією Департаменту цивільного захисту і оборони в Чернігівській області в населених пунктах поблизу річки Десна спостерігається наступна ситуація. Тимчасово припинено пряме транспортне сполучення автодорогою місцевого значення Новгород-Сіверський – Бирине з 3 населеними пунктами (с. Бирине, с. Прокопівка, с. Підгірне) Новгород-Сіверського району (рух транспорту здійснюється шляхами Сумської області); перелито проїзну частину дороги загального користування в м. Новгород-Сіверський (проїзд здійснюється суміжними вулицями); призупинено функціонування паромної переправи у напрямку 4 населених пунктів (с. Пекарів, с. Кнути, с. Костирів, с. Синютин) Корюківського району (рух транспорту здійснюється шляхами Новгород-Сіверського району); перелита ділянка дороги Сосниця-Пекарів-Шабалинів в напрямку від поромної переправи через р. Десна до с. Пекарів; перелито ділянку дороги Сосниця – Шаповалівка – /М-02/ у напрямку від с. Мале Устя до мосту через р. Десна; підтоплені 9 домоволодінь (будівлі та споруди господарського призначення, присадибні ділянки) у 3 населених пунктах (с. Максаки, с. Мале Устя, с. Якличі) Корюківського району (інформація щодо підтоплення житлових будинків не надходила).

Поблизу річки Дніпро: перелито проїзну частину автодороги місцевого значення Пустинки – Мньов у напрямку с. Мньов (транспортне сполучення здійснюється за допомогою техніки підвищеної прохідності); підтоплено 186 домоволодінь та 79 дачних ділянок (будівлі та споруди господарського призначення, присадибні ділянки) у 6 населених пунктах (смт Радуль, с. Мньов, с. Старик, с. Загатка, с. Повідов, с. Прохорів) Чернігівського району (інформація щодо підтоплення житлових будинків не надходила).

На річці Сейм: тимчасово припинено пряме транспортне сполучення автодорогою міжнародного значення Кіпті-Глухів-Бачівськ з 9 населеними пунктами (с. Матіївка, с. Каціри, с. Обірки, с. Мости, с. Нове Полісся, с. Осіч, с. Бондарі, с. Шумейкине, с. Голубів) Ніжинського району (рух транспорту здійснюється шляхами Новгород-Сіверського району).

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ, фото управління ДСНС в Чернігівській обл.

Схожі матеріали (за тегом)