|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 20:35 | 06.12.2024

Нові знахідки в Нових Млинах

Старовині ікони під штукатуркою старої лікарні! У Нових Млинах під час толоки знайшли ще п’ять ікон ХІХ сторіччя.

Як стверджують старожили, образи належать зруйнованій більшовиками дерев’яній Миколаївській церкві. Це вже друга така знахідка.За весь час пошуків на одному згарищі було знайдено більше десяти цілих або частково пошкоджених ікон ХІХ сторіччя. Одну з них – образ Божої Матері з немовлям – селяни збираються реставрувати та передати до діючої церкви. Для решти – створять музей і зберігатимуть як пам'ять.

1obraz

Образ Божої Матері, який збираються реставрувати

 

«Для лику Богоматері з немовлям з першої знахідки знайшли реставратора, – каже староста Нових Млинів Надія Роєва. – Після реставрації ми передамо ікону до сільської церкви. Інші ікони залишимо в селі і створимо свій музей!»

У Нових Млинах свого часу діяли чотири православні церкви і юдейський молитовний будинок. До нинішніх часів залишилась тільки одна – Свято-Троїцька церква. Вона має статус пам’ятки архітектури національного значення. Церква була зведена 1800 року у поширеному тоді стилі класицизму. Решту храмів зруйнували більшовики. Втім, як бачимо, безслідно вони не зникли.

1novikony

Нові знахідки

 

«Сьогодні ми знаходимо частинки цих церков, – каже уродженець Нових Млинів журналіст Володимир Бараненко. – За весь час пошуків було знайдено більше десяти цілих або частково пошкоджених стародавніх ікон (точно порахувати поки не виходить, бо деякі частинки нам не вдається ідентифікувати і скласти між собою). І це тільки на одному згарищі, а скільки ще історичних і духовних реліквій зберігають наші рідні Нові Млини».

1interior

Інтер’єр Західних дверей зруйнованої більшовиками Миколаївської церкви у Нових Млинах

 

Збудовану 1800 року і зруйновану у 30-х роках ХХ століття Миколаївську церкву називають перлиною архітектури та церквою-експериментом. Вона була однією з найвищих на всьому Лівобережжі – її висота становила 25,7 метра. Але не цим вона захопила дослідника дерев’яних церков Таранушенка, а великою кількістю архітектурних «експериментів», до яких удався її талановитий будівничий. Для дослідника ця пам’ятка стала ще одним свідченням того, що майстри безупинно створювали нові типи будов, шукали і знаходили нові форми, конструктивні рішення й засоби посилення виразності художньо-архітектурного образу храмів.

1toloka

Толока біля старої лікарні

 

Цей шедевр дерев'яного зодчества Лівобережної України XVIII століття комуністи-безбожники зруйнували в 1930-х роках. Після знахідки співробітники лікарні згадали про незвичайного пацієнта з 1990-х, який молився «на стіни». Селяни припускають, що це не остання знахідка, адже ікони з Миколаївської церкви слугували матеріалом для ще кількох споруд.

Староста Новомлинівського старостинського округу Надія Роєва звертається до всіх українців з проханням підтримати починання громади у створенні музею.

 

Святослав ЖОЛУДЬ, фото автора, Володимира Бараненка та Юлії Мірошниченко

Схожі матеріали (за тегом)