|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 23:37 | 05.28.2024

Козацьке село повстало проти агрохолдингу

Молода Крутівська громада поставила на місце агрохолдинг СТОВ «Дружба Нова», представники якого нахабно і в порушення закону намагались побудувати на території одного із сіл вузол із виробництва мінеральних добрив.

Протистояння з агрохолдингом тривало майже тиждень. Спочатку регіональне керівництво компанії переконувало представників громади у тому, що без рішення людей вони нічого робити не будуть, але того ж таки дня відправили на місце майбутнього хімічного об’єкта бурильну машину. Роботу техніки заблокували селяни та, виставивши цілодобові пости чергування, дочекались проведення громадських слухань. На них громада не просто заборонила агрохолдингу будь-які роботи, але й виставила вимоги, які значно ускладнять життя компанії. Тепер мешканці села Хороше Озеро мають намір забрати у агрохолдингу територію колишнього колгоспного току, де зараз зберігаються хімічні добрива, та використати її як зерносклад для одноосібників і фермерів з усіє округи.

 

«З городів ми втечемо, а з села – ні»

 

Пам’ятаєте Павла Тичину і його «На майдані коло церкви революція іде...»? Щось подібне до революції трапилося минулого тижня у Хорошому Озері Крутівської територіальної громади. Громадські слухання, присвячені питанню будівництва вузла рідких мінеральних добрив, нагадували якщо не революцію, то, як мінімум, народне віче. Влучно сказав один із хорошеозерців Сергій Дмитрович Бізюк: «Вони забули, що наше село здавна було козацьким». А й справді, дух козаків таки прокинувся у генах селян. Навіть місцевий батюшка отець Юрій прийшов у клуб і голосував разом із людьми проти свавілля нахабного агрохолдингу. Скромний священик мовчав, а от люди – ні. Накіпило за стільки років!

1bilyaklubu

Біля клубу гамірно

 

«Нехай і таке погане явище, яке нам пропонує інвестор, але воно з’єднало нас, – першою взяла слово директор школи Ніна Броварник. – За всі роки що ми бачимо в селі? Коли в село заходила «Дружба Нова», що нам обіцяли? Молочний комплекс, переробку… Давайте зараз глянемо на наші ферми – все розвалено. Скільки людей працювало в селі до них? А зараз вони дали роботу тільки трьом нашим односельцям. Решті людей роботи немає. Декілька разів ми підіймали питання про великоваговий транспорт, про техніку, яка перевозить отрутохімікати і їздить по селу, але хто нас чує? Замість соціального пакету ми маємо потруєних бджіл. У кого городи біля їхньої землі, той змушений втікати, коли вносять гербіциди. На все це маємо лише відмовки керівництва. Я більш ніж упевнена у тому, що всі роботи з розташування хімічного об’єкта роблять із відома керівництва агрохолдингу. З городу ми втекли, але з села ми не втечемо. Якщо сьогодні себе не відстоїмо, значить все, кінець… своїми діями агрохолдинг показав…», – на цих словах у клубі обривається світло.

«Це вони», – доноситься із зали.

«Нас не зупинити..», – продовжує Ніна Броварник.

«Це нас не злякає, – додає головуючий слухання голова громади Олег Бузун. – Треба довести слухання до кінця і у законний спосіб заборонити їм будь-що робити».

«…Своїми діями агрохолдинг показав, що йому плювати на думку людей, – каже Ніна Броварник. – А ми їм доведемо протилежне. Маємо поставити вимогу. Чому агрохолдинг дозволив собі незаконне будівництво? Це не повинне залишитись безкарним».

«Треба розібратись у законності підключення до нашого трансформатора, – виступає Тетяна Хоменко. – Там такі кабелі лежать, товщиною з руку».

 

Вимога – забрати людське майно

 

Не менш емоційною була Валентина Терещенко, яка припустила, що територія колишніх колгоспних комор належить не агрохолдингу, а людям.

«Комори, я так думаю, це – власність пайовиків, бо 30% майна залишилося за людьми. Все, що могли, вони вже розібрали. Це – людське майно. Треба, щоб вони дали вільний доступ для людей. Дозволу на оренду цієї землі у них немає», – сказала вона.

«У нас унікальний шанс об’єднатися і протистояти цій махині. Ми неодноразово відстоювали нашу землю, відстоювали воду, яку вони в нас вивозили. Сьогодні ми повинні зробити все, щоб нам не розбивали дороги, не вивозили нашу воду», – виступила Алла Бодун.

Одним із нагальних питань слухань було питання води, адже водокачки до цього часу не поставлені на баланс сільської ради. Усі роки агрохолдинг безкоштовно вичерпував воду, від чого вода в сільських криницях зникла.

З цього приводу староста Хорошого Озера Микола Редевич звернувся до людей: «Те, що ми почали, треба довести до кінця. Не лише завод, але і з’ясувати, що знаходиться в інших ангарах. Я попросив би всіх бути терплячими, бо коли ми почнемо з ними війну, вони вставлятимуть нам палиці в колеса. Можливі незручності у тому числі з водою, але вони будуть тимчасовими, і ми все виправимо».

Свою єдність із людьми засвідчив і голова громади Олег Бузун, який сказав наступне: «Моя позиція як голови громади була така: ніяких дій не вчиняти до громадських слухань. Але що ми отримали? Ми стояли під воротами, а вони електрику підключали. Мною як головою громади першим була написана заява до поліції, і ви це бачили. Повірте, я ніколи не знехтую довірою людей».

 

«Заїжджі пани ніколи керувати нашими землями не будуть»

 

Незважаючи на гостроту питання, громадські слухання пройшли спокійно і виважено. Їхня резолюція стала невтішною для СТОВ «Дружба Нова». Всі 193 хорошеозерці, які зареєструвались на громадських слуханнях, одностайно проголосували за заборону будівництва вузла рідких мінеральних добрив КАС та буріння свердловини. Холдингу заборонили забір та вивіз води із діючих свердловин с. Хороше Озеро за територію Хорошеозерського старостинського округу. Всі одностайно підтримали пропозицію встановлення дорожніх знаків на території села, які обмежували б рух великовагового транспорту та використання агроавіації та погодження карти польотів з виконкомом тергромади. Відповідний проект рішення мають винести на найближчу сесію Крутівської сільської ради. Крім того, люди проголосували за вивезення мінеральних добрив на відстань не меншу, ніж один кілометр від села. На громадських слуханнях було проголосовано рішення про створення ініціативної групи, яка матиме доступ до території комор.

selorevol

Селянська революція

 

Ось у що виливається нехтування думки громади. Саме ж віче доцільно було б резюмувати словами одного із селян Сергія Бізюка: «Хороше Озеро споконвіків було козацьким селом. Хай вони знають, що заїжджі пани ніколи керувати нашими землями не будуть. Нехай почують ці слова і запам’ятають їх».

Того ж дня бурильна машина покинула територію колишніх колгоспних комор і, за неперевіреною інформацією, попрямувала в сусідню Комарівську громаду.

Події в Хорошому Озері прокоментувала голова Чернігівської ОДА Анна Коваленко: «Запам’ятайте цю назву – село Хороше Озеро Крутівської територіальної громади. Те, як згуртувалися місцеві, відстоюючи свою землю, своїх людей, здоров’я своїх дітей, стане і прикладом, і наочним посібником для багатьох громад, які децентралізацію сприйняли лише в теорії… Як кажуть місцеві, «згадали, що Хороше Озеро – це козацьке село», тож гуртом відстояли свою думку на громадських слуханнях і довели, що це дієвий конституційний механізм прояву прямої демократії та народного волевиявлення. Як народ проголосує – так тому і бути! А щодо планів збудувати цей вузол з виробництва мінеральних добрив у сусідній Комарівській громаді, то сподіваюсь, що на запланованих сьогоднішніх громадських слуханнях і інвестори, і місцеві жителі почують один одного і знайдуть спільне рішення».

Тож тепер все залежить від того, як відреагують на це тамтешні селяни і чи зуміють їх переконати представники агрохолдингу.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)