|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 15:28 | 09.25.2023

«Ти починаєшся: тілом білим і білим віршем»

Українська сценічна кантата для сопрано, тенора, флейти та фортепіано «Крила Симаргла» (вірші Тетяна та Сергія Дзюби, музика Олександра Яковчука), тільки-но чарівно зазвучавши на Ютубі, популярних порталах і в соціальних мережах, одразу ж викликала напрочуд потужний резонанс і вже стала, справді, яскравою і грандіозною подією в українському та світовому мистецтві. Відгукнулися і видатні, високопрофесійні мистецтвознавці, і люди різного віку та уподобань, вражені почутим та побаченим.

 

Скінчився день,

Скінчився рік,

Ти починаєшся:

Вже не цілована,

Ще не цілована —

Тілом білим

І білим віршем.

 

Я знову вірю,

Що то початок:

Одразу начисто —

І без чернетки...

Мов вогник свічки,

Тремтять секунди,

А десь над ними

Тремтять уста!

 

Чим же так захопив новий твір? Ця кантата – надзвичайно оригінальна та неповторна, вона взагалі немає аналогів! Тобто нічого подібного в історії українського і світового мистецтва ще не було.

Це – настільки прекрасний, благословенний, молитовний, гармонійний, ніжний, зворушливий та проникливий твір, що хочеться слухати його довго. Він – унікально мудрий, цілющий, шляхетний, неймовірний та дивовижний.

В одному музичному творі пульсують і полум’яніють цілі світи, галактики та Всесвіт. Це – звісно, магія високого порядку, справжні дива, які створюються між землею і небом. Це – палка, пристрасна і водночас глибока, вірна любов, яка досі тримає наш світ. Адже насправді світ почався не з болю, а з любові, і на ній він тримається. Бо просто не існує почуття, кращого між чоловіком та жінкою.

Кантата звучить понад пів години. Творці поділили її на дев’ять частин, кожна з яких – зовсім не схожа на інші. Власне, в основі твору – симфонічна музика та оперний спів. Втім, як на мене, найголовніше – це вірші, такі потужні, свіжі, не зужиті, ємкі та глибокі, мов церковний дзвін. В кантаті вони живуть: хвилюються, розпросторюються, линуть над рідною Україною – такі красиві, непересічні, вічні!

Народні поети України, «Золоті письменники» світу Тетяна та Сергій Дзюби безперечно, мають світове визнання, безліч почесних нагород у США, Англії, Франції, Італії, Іспанії та десятках інших держав, серед яких – шляхетна премія ООН, «Людина року», «Письменник року»… А Тетяна Дзюба стала в Індії ще й «найбільш натхненною жінкою Землі», адже її чоловік, Сергій Дзюба, присвятив коханій дружині усі свої 120 книг, понад 150 популярних пісень, близько 40 радіоп’єс і серіалів.

Обкладинка лице альбом 12 12 см Обкладинка 2 ст. 125 125 мм

Прекрасні вірші Тетяни та Сергія Дзюби перекладені ста мовами світу і надруковані у провідних газетах і журналах 80 держав, за кордоном вийшло понад 50 їхніх книжок. Хоча, звісно, справа не в кількості, а в унікальності та глибині їхніх поезій. Тому кожна частина суперкантати «Крила Симаргла» – це справжній шедевр!

Фон 150 118 мм Обкладинка зміст 15 118 см

Втім, надзвичайно велике значення має й музика твору – оригінальна, прониклива, життєдайна, неймовірна, котра ідеально поєднується з віршами. Власне, наш видатний український композитор Олександр Яковчук добре відомий і в рідній державі, й далеко за кордоном. Заслужений діяч мистецтв України, професор Національної музичної академії імені П. І. Чайковського, Шевченківський лауреат. А головне – високоталановитий і шляхетний автор, який буквально окрилив вірші своїх співвітчизників.

Знімаю капелюх і перед виконавцями кантати. Блискуче співають заслужена артистка України Єлизавета Ліпітюк (сопрано), лауреат міжнародних конкурсів Сергій Бортник (тенор); віртуозно грають заслужена артистка України Анна Поліщук (фортепіано) та лауреат міжнародних премій і конкурсів Анатолій Воробей (флейта). Заслуговують найтепліших овацій і звукорежисер Євгеній Жигун і авторка неймовірно чарівних відеокліпів, відома поетеса зі Львова Надія Бойко.

Навмисне не виокремлюю якусь одну частину цього високодуховного твору. Думаю, у кожного з Вас будуть власні міркування щодо почутого та побаченого. Головне, талановиті автори дуже гідно і достойно прославляють та популяризують рідну Україну, красенів Чернігів, Київ та Львів. Бо кантата – ще одна чудова візитівка нашої держави у мистецькому світі. Як на мене, такий, справді, грандіозний твір вартий і Національної премії України імені Тараса Шевченка. 

Нещодавно сценічна кантата «Крила Симаргла» вийшла окремим музичним альбомом і це – чудовий подарунок усім шанувальникам творчості Тетяни та Сергія Дзюби, Олександра Яковчука, обдарованих і популярних артистів. Тому щиро, із задоволенням вітаю цей дружний колектив непересічних однодумців.

Здоров’я, Перемоги та миру Вам, дорогі друзі!

 

Василь Куйбіда,

доктор наук з державного управління, професор

Схожі матеріали (за тегом)