|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 12:48 | 08.12.2022

Вражаюча антологія віршів про війну

У видавництві «Дискурсус» вийшла антологія "Поезія без укриття", яку упорядкувала відома українська письменниця Надія Гармазій. 

1abezu«Поезія без укриття», – це художня фіксація вражень першого місяця повномасштабної війни, – говориться в анотації книжки. – Це – погляд на війну зсередини і зовні. Ці рядки зароджувалися під гул сирен в укриттях, під гуркотняву коліщат евакуаційних потягів, і разом із тим – це вірші тих, хто бореться за Перемогу і на передовій, і у слові. Перед вами – антологія всенародного протистояння, поезія, що виходить з укриття й вільно простує у світ як пам’ять про загиблих, як підтримка наших захисників, як хроніка війни, переосмислена на рівні болю, що робить нас незламними».

У книзі представлені вірші 70 українських поетів. Твори публікуються в авторській редакції. 

«Не всі з нас є антивоєнними поетами. Та чим гучніше розривалися ворожі снаряди, тим дужче вибухала в кожному з нас Україна. Вибухала словом, свідомо чи несвідомо стаючи хронікою війни, трансформованою на рівні художнього досвіду. У цій книзі нас єднає не війна, а любов до рідної землі, – наголошує в передмові упорядник Надія Гармазій. – Так влаштована людина, що здатна адаптуватися й стати до боротьби, щоби за будь-яких умов зберегти життя. Коли обстрілюють ракетами, дійсність набуває випрозорених сенсів, а ми звикаємо жити й боротися за нових умов. Однак, досвід війни, отриманий у перші тижні, стає безцінним набутком, бо сам по собі формується в межовому стані. Жах витісняє пафос й унеможливлює патетику, а вірші, як кулеметна черга, виходять з укриття й сповнюють силою.

Метою цієї антології є фіксація вражень першого місяця війни, коли індивідуальне ставало колективним і водночас висловлювалися важливі для кожного автора сенси. Це твори, які справді писалися на межі. Так не писалося до, і так не писатиметься після». 

Серед авторів антології – зокрема, Надія Гармазій, Юлія Бережко-Камінська, Іван Гентош, Надія Гуменюк, Анатолій Дністровий, Олександр Ірванець, Катерина Калитко, Василь Клічак, Галина Крук, Василь Кузан, Ігор Павлюк, Таня П’янкова, Юлія Сільчук, Наталка Фурса, Антоніна Царук…

Вміщено в книзі і поезію Сергія Дзюби «Ця дівчинка – свята…», котра, доки антологія побачила світ, стала чудовою, дуже душевною і зворушливою піснею «Закінчиться війна». Виконують її наші популярні співачки, лауреати багатьох міжнародних та всеукраїнський премій, конкурсів, улюбленці міста-героя Чернігова Інна й Тетяна Чабан. Ця пісня одразу ж отримала значний резонанс і багато хвилюючих відгуків з усієї України та з усіх континентів. Бо правдиво розказує про те, що зараз найбільше цікавить мільйони людей, які хочуть миру та злагоди, а не жахливої, руйнівної війни.

 

Закінчиться війна

 

Слова Сергія Дзюби 

Музика Петра Лойтри  

 

Це станеться – закінчиться війна,

І лютий ворог щезне, мов примара…

І буде тиша – ніжна, осяйна, – 

Пречисті зорі гоїтимуть рани.

 

Обіймемося – є на світі ми, – 

Зметем орду, відправимо до пекла…

І, попри все, залишимось людьми,

Яким у рабському ярмі – нестерпно! 

 

Приспів:

 

Ця дівчинка – свята, і лик її – суворий;

Та зболена душа всміхається мені...

На проклятій війні не виживають зорі,

А вічно молоді лиш люди на війні. 

 

Помолимось за всіх захисників – 

Хай рушниками вистеляться долі.

Наш Бог – у вишиванці, Він прозрів:

Святий народ, що народив героїв!

 

Це станеться – закінчиться війна,

І буде вже не біль – любов на лицях.

І світ, котрий всміхнеться, як весна,

Врятуєм ми – відважні українці!

 

Приспів:

 

Ця дівчинка – свята, і лик її – суворий;

Та зболена душа всміхається мені...

На проклятій війні не виживають зорі,

А вічно молоді лиш люди на війні. 

 

І буде тиша – ніжна, осяйна, –

Це станеться, коли закінчиться війна. 

 

Щиро дякуємо за таку велику, подвижницьку та оперативну роботу упорядниці цієї дуже важливої та потрібної книжки Надії Гармазій. Віримо в нашу Перемогу над лютим ворогом! Україна не тільки змете і відправить до пекла орду, як вражаюче, проникливо пише Сергій Дзюба, а й порятує увесь світ від божевільної, людиноненависницької «теорії» рашизму. 

 

Валентина Чорнобривець

Схожі матеріали (за тегом)