|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 16:24 | 07.16.2024

Духовий оркестр грає – дух і настрій підіймає

Мелодії за душу брали, де б не звучали

У кращі роки була популярна пісня, де такі слова: «На лаві, де сидиш ти, вільних місць немає, У саду міському духовий оркестр грає…»

А на вокзалі станції Сімферополь, столиці українського Криму, по прибуттю і відправленню поїзда маршрутом «Київ-Сімферополь», духовий оркестр браво виконував геніальний марш «Прощання слов’янки». Тепер же, коли у супроводі духового оркестру звучить Гімн України – враження незмінне: підіймає дух і настрій, а ще гордість за свою Вітчизну, за працьовитий і героїчний народ.

Народний аматорський оркестр духових інструментів Носівського МБК влаштовував суботні танцювальні вечори в міському парку і на центральній площі, грав перед початком урочистих заходів. Проте дехто від влади вбачав у цьому «ходіння з шапкою». Хоча існує світова традиція – збирати благодійні кошти на розвиток духових оркестрів, що є одними із кращих в музичному мистецтві, викликають особливі відчуття глядачів. Мелодії радості веселять людей, а мелодії смутку – печалять за великою втратою рідних і близьких. Щодо останнього – то участь у поховальних церемоніалах загиблих воїнів у російсько-українській війні.

 

Віталій Ємець – широкого профілю музикант, непересічний від Бога талант

 

Віталій Олексійович створив колектив духового оркестру у 2004 році. Деякі його учасники (їх було 22) грають і сьогодні. Передусім, 67-річний Володимир Маленко і 64-річний Сергій Шевченко. Грали в оркестрі і діти Віталія Олексійовича: син Микола, донька Наталія і дружина Ольга.

Оптимізація у культурі (скорочення творчих колективів), якій можна було б запобігти і зберегти повний склад духового оркестру, якби він став муніципальним. Віталій Ємець і директор МБК Вячеслав Ворошилов добивалися цього. Але, на жаль, не сталось. Місцева влада відмову мотивувала браком коштів.

Віталій Олексійович, людина принципова і вимоглива, запропонував достойну кандидатуру на художнього керівника, перспективну свою ученицю Яну Іщук. Співпрацює з нею, а також з колегами-диригентами з Житомира, Полтави, Львова, Черкаської, Кіровоградської, Сумської і Рівненської областей, надаючи їм твори у власній музичній обробці. Загалом він написав 80 п’єс для духового оркестру і вже 10 – для народного ансамблю «Троїсті музики» (баян, скрипка, сопілка, гітара, бандура, ударні), який створив у Бобровицькій школі мистецтв, де читає предмет по класу «ударні інструменти».

Віталій Ємець – художній керівник, диригент та акомпаніатор декількох творчих колективів. Сьогодні плідно працює з народним аматорським духовим оркестром Бобровицького МБК, народним фольклорним колективом «Молодички» Мринського сільського будинку культури, що на Носівщині. А також – з ансамблями пісні Рудьківського, Бригинцівського і Пісківського сільських будинків культури, що на Бобровиччині (бувало, що з вісьмома).

Захоплення музикою у нього почалося у дитинстві, коли самостійно опанував народний інструмент – гармошку. У шкільні роки грав у духовому оркестрі будинку культури Носівського цукрозаводу (був 30 років його успішним директором), беручи активну участь у всіх культурно-масових заходах. Був художнім керівником духового оркестру Носівської ЗОШ №3 з поглибленим вивченням музики.

Служачи в армії, теж грав у духових оркестрах. Продуктивну роботу на ниві культури поєднав з відмінним навчанням у Ніжинському культосвітньому училищі по класу «труба» і отримав кваліфікацію «організатор культурно-дозвіллєвої діяльності, художній керівник аматорського духового оркестру». За роки блискучої професійної діяльності створив багато дитячих і дорослих творчих колективів. Близько 200 його учнів досконало навчилися грати на духових інструментах і не тільки. Бо сам Віталій Олексійович блискуче грає: на трубі, саксофоні, акордеоні, блок-флейті, ударних, контрабасі, гітарі і сопілці. Першим нотам навчив його вчитель і учасник колективу духового оркестру Микола Калюжний.

5344567456645

Віталій Ємець, композитор-самородок за творчою роботою

 

Це збагатило його високофаховий досвід в обробці класичних і сучасних музичних творів. Надало їм кращого звучання та сприяло вихованню музичних смаків у виконавців аматорських духових оркестрів. Департамент культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА видав збірку «Грає оркестр! Друзі, це свято…», репрезентував багатий досвід обробки класичних і сучасних творів відомого на Чернігівщині духовика Віталія Ємця. Розрахована на широке коло фахівців, які працюють у закладах культури і мистецтв області. Видання збірки інструментовок Віталія Олексійовича є важливим напрямом роботи обласного методичного об’єднання працівників культури.

«Вона збагачує репертуар аматорських духових оркестрів, невід’ємна складова у широкому розмаїтті самодіяльної творчості в ім’я розвитку Українського духового мистецтва», – сказано у передмові збірки п’єс для аматорського духового оркестру, у якій понад 20 інструментовок та творчих доробок Віталія Ємця. А ще понад 20 композицій увійдуть в другу збірку.

 

Яна Іщук: свята до танцю і музики – любов

 

Захоплення грою на духових музичних інструментах передалось 11-річній Яні від сестри Марини, яка вже грала в оркестрі. А ще 5-річною танцювала в «Ексклюзиві» (художній керівник Ірина Багіна) що був у Будинку школяра (тепер – Центр дитячої та юнацької творчості). Коли Марина навчалася в Ніжинському фаховому коледжі культури і мистецтв ім. Марії Заньковецької на духовому відділі, вже працювала в Носівському МБК. У Яни схожий творчий шлях. Отримала таку ж фахову освіту і тепер – художній керівник народного аматорського оркестру духових інструментів Носівського МБК. А ще вона веде танцювальні колективи «Ексклюзив» та «Імпульс» у Козацькому будинку фольклору та Кобижчанській школі, що на Бобровиччині. Потяг до духової музики від тьоті Яни передається Арині, донечці Марини, якій лише 2,5 рочки.

Щороку духовий оркестр бере активну участь у мистецьких заходах до державних та релігійних свят, постійний учасник марш-парадів. Народний аматорський оркестр духових інструментів нагороджений дипломами за високу виконавську майстерність у творчому звіті «Квітчаймо талантами Чернігівщину рідну», у 10 та 12 ювілейному Міжнародному культурному фестивалі національних культур «Поліське коло», за збереження і популяризацію національних традицій у 12 обласному фольклорному фестивалі ім. Василя Полевика, Міжнародному двохтуровому благодійному фестивалі-конкурсі «Різдвяна симфонія», що відбувся у м. Кошице (Словаччина). Блискуче виконавши твір «Новорічний марш», оркестр став лауреатом 1 премії, що засвідчила престижна нагорода.

Як і Подяка за участь у поховальних церемоніалах загиблих військовослужбовців Збройних Сил України та інших силових структур у 2023 році та співпрацю з колективом від начальника 4 відділу Ніжинського РТЦК та СП, майора Олексія Ковальова.

534567897897645656

Олексій Ковальов вручає подяку Яні Іщук

 

Духовий оркестр демонструє високу виконавську культуру, багату динаміку, чистоту звучання, зрілу технічну вправність. Колектив відроджує і збагачує національне мистецтво. У його репертуарі – українські народні твори, стрілецькі та козацькі пісні і марші. Зокрема у обробці Віталія Ємця «Марш патріотів» і «Славні запорожці», «Гусарський марш», «Їхав козак», «За широким за Дніпром», «Зеленеє жито» та «Край». А також «Слава Героям», «Україна», «Запорізький марш», «Козацькому роду», «Ой, у лузі», «Гарний, козак гарний», «Два кольори», «Козацькому роду», «Моя рідня», «Смерека». Репертуар – національний, патріотичний, систематично поповнюється творами зарубіжних класиків, інструментальними обробками Віталія Ємця.

Є твори які виконують солісти у супроводі духового оркестру: Вячеслав Ворошилов («Гуцулка Ксеня» та «Ніч яка місячна»), Надія Сафонкіна («Гей, соколи», «Перемога, свята перемога»), Надія Сафонкіна та Ярина Чухліб («Червона рута»). «Ой, у лузі червона калина» – зведений номер з народним аматорським ансамблем пісні «Полісяни» (художній керівник Анастасія Семенець), народним аматорським ансамблем української пісні «Горлиця» (художній керівник Лариса Баклан), народним аматорським танцювальним колективом «Носівчанка» (художні керівники Юлія Ігнатенко та Анастасія Ткаліч), з якою в дуеті і не тільки танцює Яна Іщук.

Яке прекрасне, святкове дійство. Багато учасників, висока манера виконання, чудовий музичний супровід. Яке задоволення, яку віддушину одержує глядач, побувавши на таких концертах. Зокрема, і на останньому благодійному, які стали традиційними для збору коштів на потреби воїнів ЗСУ.

Яна Іщук – член громадської організації «Носівська активна молодь», яка своїми силами облаштувала танцювальний майданчик, діяльно займається волонтерством. Заготовляє продукти, одяг, інші побутові речі. Їх доставляють воїнам водії Віктор Любенко, Володимир Мельник та Анатолій Товстуха. А Петро Новик вже несе військову службу. Її колега по громадській роботі Ірина Багіна залучає молодь до свого танцювального колективу «Ексклюзив». Саме в ньому розпочинала творчий шлях Яна Іщук, котрий став для неї плодотворним.

 

Молоді аматори танцюють, співають, грають – серце крають

 

– Я пишаюсь Яною Іщук, як і художніми керівниками народних аматорських колективів «Полісяни» і «Носівчанка» Анастасією Семенець та Юлією Ігнатенко і Анастасією Ткаліч. Молоді талановиті кадри, то перспектива нашої успішної роботи для людей, які люблять мистецтво, що для душі і серця. І одним і з її різновидів є духова музика. Вона найскладніша серед усіх інструментальних жанрів. Для глибокого освоєння духового оркестру потрібно відмінне володіння музичними інструментами, міцна фізична форма. Саме такими якостями володіють його учасники.

456456756745645656

Соліст духового оркестру (в центрі – Яна Іщук) Вячеслав Ворошилов

 

Ми розробляємо проект співпраці з творчим колективом духового оркестру Козелецького будинку культури щодо спільних концертів. Сусіди мають великий досвід розвитку популярної музики. Вони практикували звітні концерти, на які запрошували керівників господарств, підприємств, установ організацій, котрі допомагали вирішувати проблеми духовиків. Хочемо наслідувати їх цінний досвід, – зазначив директор Носівського МБК, режисер, сценарист, поет і артист Вячеслав Миколайович Ворошилов.

… У черговому благодійному концерті «Зігріймо серце добротою» вкотре прозвучав урочистий марш «Слава Героям». Глядачі були вражені багатством мелодій, віртуозним виконанням. Аплодували стоячи. І захисникам, і духовикам.

 

Микола КОХАН

Схожі матеріали (за тегом)