|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 4:56 | 06.13.2024

Кінопоказ до дня народження класика

Без гучних гулянь, проте з духом українського кіно відзначили 129-й день народження класика світового кіно, видатного українського кінематографіста, письменника, драматурга, художника-карикатуриста, режисера Олександра Довженко на його малій батьківщині в Сосниці. У рамках святкування місцевим жителям влаштували кінопоказ фільму «Олександр Довженко. Загублена любов».

Ім’я Олександра Довженка знають у всьому світі, його фільми – безсмертні шедеври, а Чарлі Чаплін говорив про нього: «Слов’янство дало світу кінематографу лише одного творця, мислителя і поета – Олександра Довженка».

Народився Олександр Петрович 10 вересня 1894 року в селі В’юнище на Чернігівщині в звичайній сільській родині. Дитинство було нелегке, та попри всі сімейні трагедії, хлопчик дуже любив природу, особливо стрімку річку Десну. Навчався у Сосницькому чотирикласному училищі, був відмінником. Потім у Глухівському учительському інституті. Деякий час займався викладацькою діяльністю. В 20-х роках працював у радянському консульстві в Варшаві та Берліні.

0 9560354

Його першою самостійною режисерською роботою стала комедійна стрічка «Ягідка кохання» (1926). Та перший серйозний успіх прийшов до Довженка із трилогією «Звенигора – Арсенал – Земля» – збірка, до якої увійшли найвідоміші фільми режисера. Попри заборону в СРСР, «Земля» здобула світове визнання. Стрічка входить у дванадцятку найкращих фільмів усіх часів і народів, а за версією ЮНЕСКО є однією з п’яти головних стрічок у світовій історії.

З початком Другої світової війни Довженко просив владу дозволити йому працювати документалістом, та отримав відмову. Тоді він пішов на фронт як доброволець і працював там воєнним журналістом. Він бачив на власні очі всі руйнування в Україні. Про них вирішив розказати у кіноповісті «Україна в огні». На жаль, тоді не знав, що ця робота стане кінцем його кар’єри й прирече на вічну розлуку з рідним краєм. Цей твір був заборонений на понад 20 років, а для самого Довженка замість фізичного покарання влада обрала цькування та моральний тиск. Його звільнили з посади художнього керівника Київської кіностудії, заборонили знімати фільми, і найстрашніше – жити в Україні.

Життя Олександра Довженка обірвалося в 62 роки, 25 листопада 1956 року. Український митець був похований у Москві на Новодівочому кладовищі. Він зняв і поставив 14 фільмів, написав 15 сценаріїв і кіноповістей, понад 20 новел й оповідань. Його мрією було зняти картину про Тараса Бульбу.

На минулих вихідних в Сосницькому літературно-меморіальному музейному комплексі ім. О.П.Довженка відбулася невелика концертна програма до святкування 129-ї річниці з дня нагородження великого митця Олександра Довженка. Цьогорічний день народження митця був як ніколи малолюдний, бо в країні війна. Працівники садиби музею та місцеві майстри підготували гарне, душевне свято. Також на малу батьківщину класика світового та українського кіно завітала група кінематографістів, які знімали фільм про Олександра Довженка.

«Велика вдячність усім, хто цього дня поділився плодами своєї творчої праці: лялькарці Оксані Пульгун, майстриням з виготовлення прикрас Ірині Куролес та Наталії Яременко, крафтовій майстрині Ніні Смаглюк, що виготовляє смачні сири, пасічнику Миколі Ступаченку, всім працівникам Сосницького хлібокомбінату за їх різноманітну хлібобулочну та кондитерську продукцію, – написали на офіційній сторінці музею. – Особливу космічну атмосферу у садовій альтанці створила художниця Сніжана Косташ за допомогою картин та ловців снів.

Учасниці гурту «На межі» порадували чудовим виконанням українських пісень. Цікавинкою став і виступ мандрівного кобзаря – зовсім молодого і натхненного Богдана Козловського, що виконував народні та власні пісні патріотичного та духовного спрямування».

Ближче до обіду святкування з садиби перенеслося до місцевого кінотеатру ім. О. Довженка. Студія Віател, разом з ГО «Сучасне українське кіно “СУК”», розпочали серію заходів у музеях та навчальних закладах Чернігівщини, в яких знімали фільми із циклу «Гра долі». Всього було знято до десятка кінострічок про О.Довженка, М.Коцюбинського, В.Тарновського, М.Гоголя, Є.Гуцала, М.Заньковецьку, П.Куліша, С.Петлюру.

Тому символічно, що в день народження класика у Сосницькому кінотеатрі імені Довженка відбувся перший кінопоказ фільму «Олександр Довженко. Загублена любов» в режисурі Василя Вітера з циклу «Гра долі». А місцеві жителі мали унікальну можливість поспілкуватися зі знімальною групою, яка створила цей фільм про їхнього земляка.

 

Марія ПУЧИНЕЦЬ

Схожі матеріали (за тегом)