|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 5:56 | 07.23.2024

«Орлівка. За батьківськими заповітами»

Так називається щойно видана книжка знаного письменника Миколи Будлянського, яку він днями презентував у Чернігівській обласній науковій бібліотеці імені В. Короленка.

На свято завітало дуже багато людей, приїхали і жителі села Орлівка – одного з найбільших у Куликівському районі. Адже книжка цікаво та неординарно розповідає про історію та сучасність цього мальовничого села, про його чудових і працелюбних людей – з давніх часів і донині. Микола Будлянський – дуже талановитий публіцист, тож і його нова книжка читається легко, буквально на одному подиху. Хоча створення такої книги – це велика і самовіддана праця!

Ініціював написання книжки відомий підприємець, інвестор та науковець Володимир Хоменко, адже Орлівка – його рідне село, він же надав і благодійну допомогу на її друк. Видання – дуже ошатне: вдала обкладинка зі світлиною незабутнього Валерія Інютіна, велика кількість унікальних та проникливих, зворушливих фотографій.

Є тут і розділ «Моє село – душі криниця», який власноруч написав Володимир Феодосійович Хоменко: так людяно, з теплом та любов’ю до батьківського краю, продемонструвавши і власне літературне обдарування. Переконайтеся самі: «Живи, Орлівко, пам’ятай свій родовід, свою історію, своє минуле. І твори майбутнє в нових складних для села умовах. Але тримайся гордо, по-орлиному. Недарма ж маєш таке крилате ім’я. Лети у день завтрашній. Упевнено лети і пам’ятай: крила міцніють у польоті».

Так само Володимир Хоменко профінансував і гарне видання книжки М. Будлянського «Час рікою пливе» – про Олишівку Чернігівського району та інші важливі літературні проекти, які справді потрібні людям. Бо відомо: без знання своєї історії неможливо створити гідне майбутнє.

Тож на цьому яскравому святі була водночас представлена й поетична збірка Миколи Будлянського «Смак пізнього яблука».

Майський цвіт обтрусила

зоря перестигла.

Місяць в літо рішуче

наліг на весло.

Опівнічну дорогу

лоша перебігло –

І ураз підросло.

Ці рядки з проникливого, людяного і водночас глибоко філософського вірша Миколи Будлянського «Межа» легко запам’яталися й відтоді часто спадають на думку. Ось так ємко, буквально кількома рядками, сказано про вічне та скороминуще, незриме і прекрасне… Мовлено високоемоційно та лагідно людиною, яка сприймає світ щирим серцем і великою душею.

Тому недаремно про вірші Миколи Георгійовича добре відгукувався незабутній Леонід Талалай. Особливо йому припала до душі поезія «Межа». Ще на початку творчого шляху вірші Миколи Будлянського належно оцінив відомий поет Дмитро Іванов, цитуючи образні рядки, що беруть за душу і хвилюють, як от жаданий прихід весни після зимової завії, коли «До серця серце кладку мостить, / І стежка стежечку шука».

А один із рецензентів книжки Будлянського в трилиснику «Калинові дощі» Ігор Римарук наголосив: вірш «У тім селі» – домінуючий у збірці. Добродія Ігоря зачарував ось такий неповторний образ свого обдарованого колеги:

У тім селі, як топлять печі,

Дими, набравши висоти,

Пообнімаються за плечі,

Немов зустрілися брати.

Це, як зазначив Римарук, – глибинне й вельми свіже!

Багато теплих слів про автора Миколу Будлянського та його книжки сказали Володимир Хоменко, відомий публіцист із Києва Юрій Плаксюк, ведуча імпрези – співробітник бібліотеки імені В. Короленка Ірина Каганова, голова Куликівської ОТГ Наталія Халімон, колишній очільник Куликівського району Михайло Глушко, уродженець Орлівки Олександр Тригубенко, педагог Любов Таценко, заступник голови Чернігівської РДА, краєзнавець Андрій Курданов, керівник обласної організації краєзнавців, професор Олександр Коваленко, відповідальний секретар обласної організації Національної спілки журналістів України Ольга Чернякова, поетеса Надія Галковська.

Участь у святі взяли директор обласної бібліотеки імені В. Короленка Інна Аліференко, прозаїк, очільник Літературної спілки «Чернігів» і журналу «Літературний Чернігів» Михась Ткач, дует авторської пісні Інна й Тетяна Чабан (яким я вручив дипломи лауреатів Міжнародної премії авторської пісні імені Василя Симоненка – за пісню «Пречистії зорі» на вірші Лесі Українки). Також вів це свято (презентацію поетичної книги Миколи Будлянського) і я – як редактор нашої обласної газети «Чернігівщина» та керівник Міжнародної літературно-мистецької Академії України. Власне, разом із Шевченківським лауреатом Василем Слапчуком ми написали передмову до цієї збірки.

Талановитий поет і публіцист Микола Будлянський, якого нещодавно прийняли до Національної спілки письменників України, урочисто отримав на презентації Міжнародну літературну премію імені Григорія Сковороди «Сад божественних пісень» – за книги «Розкажіть мені, мамо» та «Орлівка. За батьківськими заповітами». Таку ж престижну нагороду одержав інвестор, підприємець і науковець Володимир Хоменко – за визначну благодійну, громадську та міжнародну діяльність.

Свято завершилося, але люди ще довго не розходилися – спілкувалися, задоволені чудовою імпрезою. Головне – і Микола Будлянський, і Володимир Хоменко мають ще немало цікавих творчих ідей, які втілюватимуть на благо України та рідної Чернігівщини.

Сергій ДЗЮБА