|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 0:29 | 07.24.2024

Час на мистецьке «перезавантаження»

Студентський театр EX LIBRIS – це  творчий осередок, знаний у місті та області, який невтомно дивує свого глядача незвичними виставами, експериментом з форматами, локаціями, міксом традицій і новаторства.

Колектив під керівництвом доцента кафедри філософії та культурології Національного університету «Чернігівський колегіум» Марини Каранди взимку цього року відзначив своє п’ятиріччя і продовжує пошук оригінальних рішень, працюючи з найрізноманітнішим драматичним матеріалом. Всього за навчальний рік аматорський театр провів 13 тренінгів для новачків, створив 6 вистав, відпрацював 18 показів, з них двічі – в області.  Літо – пора не тільки активного відпочинку, але фактично і підведення підсумків театрального сезону та побудови нових планів. Тому читачі мають нагоду зазирнути за аматорські лаштунки та дізнатися цікавинки з молодіжного творчого життя.  

teatr1

Шостий театральний сезон EX LIBRISа варто згадати, аналізуючи завершені роботи. Осінь ознаменувалася появою інклюзивної вистави «Ковбої у зоосаду» для дітей з вадами слуху. Вистава вийшла живою, пізнавальною, легкою у сприйнятті,  її упродовж сезону адаптовано було для різних цільових аудиторій. Січень – традиційний час випробовування на соціальну зрілість наймолодших акторів театру, студентів 1-2 курсів. Вони проявили свої здібності у традиційному «Вертепі» для пацієнтів обласної дитячої лікарні. Цьогоріч до вистави додано інтерактив – майстер-клас із народних співів та хореографії. Діти з усієї Чернігівської області, які перебували на лікуванні під час Різдвяних свят, отримали нагоду навчитися співати колядки й танцювати український народний танець «гречаники». Заняття актори проводили на волонтерських засадах. У січні ж  народився і сповнений тонким гумором та тематичним естетичнм змістом «Театральний капусник» – саморефлексія, приурочену до зустрічі діючого акторського складу з випускниками-ветеранами студентського театру. Ця багаторічна традиція дає можливість відчути дух театру по-новому, долучаючись до спільної пам’яті про всі попередні вистави колективу. До речі, їх у творчому доробку EX LIBRIS не мало: із серії «життя великих» драми про Довженка, Бетховена, Паганіні, соціальна драма «Золота рибка», драма про післявоєнні долі європейців «Букініст», інсценізовані казки Андерсена, Шварца, Керола, численні авторські драми художнього керівника.

teatr3

 У лютому одразу дві вистави побачили світ – біографічний міф про приватне життя Лесі Українки «А все-таки я тебе…» (за мотивами драми Неди Неждани у постановці провідного актора Чернігівського обласного драмтеатру Євгена Бондаря) та соціальна драма «Куля, яка була трохи пірамідою» (літературна основа та постановка Марини Каранди). Вистави вийшли серйозними за проблематикою, видовищними та зрілими, добре сприйняті і студентами, і викладачами, і старшокласниками. Глядач їх побачив тричі у стінах НУЧК імені Т.Г. Шевченка, у школах Чернігова та у гімназії м. Носівка.
У квітні молоді актори створили на день народження художнього керівника абсолютно самостійну постановку в жанрі театру тіней «Коли дерева стали великими» (драматична основа – Вікторія Ліщук, режисура – Катерина Кравченко, світлове та пластичне рішення – Ірина Жара). Ця спроба свідчить про серйозну внутрішню динаміку в колективі, невпинний розвиток художньої виразності.

У травні театр EX LIBRIS мандрував до Ніжина з виставою «А все-таки я тебе...», щоб взяти участь у І Всеукраїнському фестивалі аматорських театрів «Лискавиця» разом із київським, гомельським колективами та театрами з області. Слова «якісно», «потужно» лунали на адресу чернігівської вистави з вуст голови оргкомітету фестивалю, художнього керівника Ніжинського академічного українського драматичного театру ім. М.М. Коцюбинського – заслуженого працівника культури України Юрія Муквича, його заступника, народної артистки України Алли Соколенко, директора Ніжинського коледжу культури і мистецтв імені Марії Заньковецької, кандидата мистецтвознавства, заслуженого артиста України Володимира Дорохіна. Чверть години ніжинська публіка не відпускала акторів за лаштунки. Дякуємо рідному університету, що уможливив таку гастроль.
      Спекотними червневими днями колектив випустив ще одну прем’єру дитячої вистави-мініатюри «Мрія ведмедика Петрика» з інтелектуальною та динамічною ігротекою-сканвордом. Не зважаючи на температурні випробування, актори співдіяли з глядачами щиро і душевно. 

teatr2

Насамкінець, у липні «книжники» (розмовна назва учасників колективу, що походить від латинського слова EX LIBRIS - «з книжок») відгукнулися на замовлення Управління культури та туризму Чернігівської міської ради і… не розійшлися на канікули чи відпустки, як у всіх театрах країни це відбувається. Саме для підтримки реноме міста Чернігова як «міста легенд», перед делегатами Асоціації міст України театр показав ще одну виставу. Цього разу новація полягала в зміні локації – театральним простором став стародавній Вал - історичне серце міста. Функцію декорацій органічно виконала історична пам’ятка, будинок полкової канцелярії Якова Лизогуба. І просто неба ожили та візуалізувалися легенди про прекрасну княжну Цорну, пристрасну Мотрю Кочубеївну і Мазепу, золото Полуботка. Не зважаючи на дощову погоду в середині липня, окрім гостей із різних куточків України, виставу «Легенди міста Че: перезавантаження» прийшло переглянути чимало чернігівців: студентська молодь, творча інтелігенція, молоді  родини з дітьми. 

Цей театральний сезон був плідним, розмаїтим та експериментальним. Театр EX LIBRIS готовий до нових звершень, радо відгукнеться на запрошення гастролювати областю до райцентрів та центрів об’єднаних територіальних громад. Чекаємо й на меценатську підтримку та розширення географії наших показів. І бонус для допитливих – посилання на нашу сторінку у фейсбук https://www.facebook.com/groups/dobre.mystetstvo.theatre/  Тут учасники колективу діляться не тільки результатами творчості, а й дбають про смаки, мистецьку освіту свого глядача, пропонуючи багато цінного навчального контенту зі світової та вітчизняної культури. 

 Художній керівник театру EX LIBRIS к. філос. н., доцент кафедри філософії та культурології філологічного факультету НУЧК ім. Г.Г. Шевченка Марина Каранда

Схожі матеріали (за тегом)