|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 21:02 | 06.12.2024

Землі з пам’ятками археології повертають

Чернігівщина має багату і неповторну історико-культурну спадщину. На державному обліку в межах Чернігівської області перебуває 3575 об’єктів археологічної спадщини, з яких 27 – пам’ятки національного значення, 3548 – пам’ятки місцевого значення та щойно виявлені об’єкти археології.

kurhany Plysky poselennia Rudka 2Органами прокуратури Чернігівської області у взаємодії із Департаментом культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної військової адміністрації виявлені непоодинокі факти вибуття з державної власності за рішеннями Головного управління Держгеокадастру у області та органів місцевого самоврядування земельних ділянок із пам’ятками археології та заявлено відповідні позови. У 2023-2024 роках заявлено 64 позови такої категорії щодо 615 га земель, з яких 18 щодо 156 га вже задоволено судами. 9 рішень суду, які набрали законної сили, вже виконані та повернуто в державну власність 145 га земель.
До прикладу, Чернігівською окружною прокуратурою до Деснянського районного суду міста Чернігова в інтересах держави в особі Чернігівської обласної військової адміністрації заявлено 8 позовів щодо 32 земельних ділянок загальною площею 3,4 га про повернення у державну власність земельних ділянок, які перебувають в межах пам’ятки археології місцевого значення «Ялівщина» II-I тис. до н.е., I тис., XI-XIII ст, які незаконно відчужені у приватну власність фізичних осіб.
Також Козелецькою окружною прокуратурою заявлено позов про повернення у державну власність земельної ділянки площею 43 га, на якій розташовані пам’ятки археології місцевого значення поселення «Салтикова Дівиця-4» (є одним з трьох поселень III-V ст.ст.) та поселення «Салтикова Дівиця-5» (поселення III-V ст.ст. і Давньої Русі). Вказана ділянка за наказом Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області передана як землі сільськогосподарського призначення у комунальну власність.
Нині позов прокурора задоволено, рішення суду у цій справі виконано: державну реєстрацію права комунальної власності в реєстрі речових прав на нерухоме майно та в державному земельному кадастрі скасовано. Прокурорами також активно вживаються заходи щодо захисту таких пам’яток археології як кургани. За позовом Ніжинської окружної прокуратури скасовано державну реєстрацію права комунальної власності і реєстрацію в земельному кадастрі ділянки площею понад 2 га у межах Плисківської сільської ради, на якій розташована пам’ятка археології місцевого значення: курганна група «Могили», ІІ-І тис. до н.е. Питання захисту інтересів держави щодо збереження пам’яток археології є і залишається пріоритетом в роботі органів прокуратури області.

Схожі матеріали (за тегом)