|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 21:06 | 06.12.2024

Справа Хуторної: прокурори просили взяття під варту, але судді вирішили по-своєму

Справа бобровицької адвокатеси Світлани Хуторної обростає новими фарбами.

Після того, як Новозаводський районний суд Чернігова дозволив альтернативний захід підозрюваній у справі організації схеми з ухилянтами, Світлана Хуторна вийшла під заставу 800 тисяч гривень. Прокуратура, звісно, з цим не погодилась і подала апеляцію, в якій просила змінити запобіжний захід і взяти адвокатесу під варту прямісінько в залі суду. Інтереси Світлани Хуторної представляло аж троє адвокатів, на фоні яких молоді прокурори виглядали студентами-першокурсниками юридичного факультету. Зрештою, дива не трапилось.

 

Інкримінують одразу дві статті

 

Світлану Хуторну затримали за підозрою в отриманні хабара у сумі 200 тисяч гривень п’ятого січня в центрі Чернігова. Вже восьмого січня вона вийшла під заставу у 800 тисяч гривень за рішенням Новозаводського районного суду Чернігова. З цим не погодилась прокуратура, оскарживши рішення. Прокурори попросили апеляційну інстанцію взяти Хуторну під варту без альтернативи застави.

23465778789989

Справу розглядала колегія суддів Чернігівського апеляційного суду у складі суддів Салай, Акуленко та Антипець. Сторону обвинувачення представляло двоє прокурорів, а от захист підозрюваній забезпечували аж троє адвокатів. Треба сказати, що і сама Хуторна недарма свій хліб їсть, бо на суді поводилась дуже впевнено і фактично самостійно забезпечувала свій захист.

Адвокатку Світлану Хуторну судять за двома статтями Кримінального кодексу, обидві важкі. Частина 3 статті 368 ККУ, яку інкримінують Світлані Хуторній, звучить як «одержання хабара в особливо великому розмірі або службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище». Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Ще одна стаття ККУ, по якій проходить бобровицька юристка, – 114-1. Звучить вона як «перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період» – карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Як бачимо, обвинувачення серйозні, а покарання немалі. Та чи зуміють прокурори довести вину підозрюваної? На цьому етапі про це важко міркувати, адже йдеться лише про обрання запобіжного заходу. Втім, зазвичай саме серйозність «запобіжки» визначає подальший хід справи.

 

Які аргументи у прокурорів?

 

Старший групи прокурорів Олександр Довгошей обґрунтував клопотання про взяття фігурантки під варту без альтернативи застави наявністю у Світлани Хуторної високого рівня матеріального забезпечення, відсутністю будь-яких обмежень на виїзд з України.

3464575675678568

«Вона може виїхати за кордон та переховуватись від органів досудового розслідування та суду, – доводить представник прокуратури. – Крім того, перебуваючи на свободі, Хуторна зможе знищити, спотворити чи приховати речі й документи, які мають істотне значення для встановлення обставин правопорушення».

За словами прокурора, матеріали провадження свідчать про те, що це непоодинокі факти і Хуторна вже вчиняла аналогічні злочини проти основ національної безпеки України. Тобто, як стверджує прокуратура, щось подібне фігурантка провадження вже прокручувала. До того ж не всім учасникам схеми ще оголошено підозри.

«Існує загроза знищення доказів – зокрема медичних даних, на основі яких ухилянтів списували зі служби. Перебуваючи на свободі, Хуторна матиме можливість створити будь-які штучні докази своєї невинуватості, а також підбурювати осіб для дачі завідомо неправдивих свідчень, вона зможе впливати на свідків».

Нагадаємо, слідчі підозрюють Світлану Хуторну в організації видачі неправдивих висновків військово-лікарських комісій (ВЛК) задля уникнення фізично здоровими чоловіками призову на військову службу.

«Зважаючи на тяжкий злочин проти основ національної безпеки України, суд не повинен був застосовувати альтернативний захід у вигляді застави, а взяти фігрунта під варту», – переконаний прокурор Довгошей.

 

Хуторна вважає підозри штучними

 

Апелюючи до суду, Світлана Хуторна вважає підозру необґрунтованою. З кваліфікацією статті 368 ККУ не погоджується, бо не є службовою особою.

«У нас ціла група, а в групі я одна. Я не є службовою особою, проте я отримала хабар як службова особа. Прокурори щось там розслідують, встановлюють, проте підозра тільки мені. Я вважаю, що ця кваліфікація створена штучно як тяжкий злочин», – заявила підозрювана.

235345664576555

Виступає Світлана Хуторна, оточена адвокатами

 

Так само штучно створеною, на її думку, є і інша стаття – 114-1.

«Я не можу бути суб’єктом злочину без інших осіб, бо не є службовою особою чи військовослужбовцем. Я своїми діями повинна створювати перешкоди – мітинги, заперечувати існування ЗСУ, перекривати дороги, ставити блокпости, а цього не було», – заявила вона.

Тож обидві підозри і кваліфікації Світлана Хуторна вважає штучними та необґрунтованими. До цього вона ще й заявила, що за нею стежать, а слідчі та прокурори зумисне ігнорують її прохання про встановлення електронного браслета. Мовляв, вона добровільно кілька разів зверталась із цим і до слідчого, і до обласного прокурора. А також Хуторна стверджує, що подавала заяви на виїзд із Мирного до Бобровиці з метою здачі закордонного паспорта. Тож клопотання прокурорів попросила залишити без задоволення, оскільки, на її переконання, немає жодних ризиків, які б підтвердились.

«Апеляційна скарга зводиться до того, щоб апеляційний суд замінив собою слідчого суддю першої інстанції і змінив запобіжний захід, бо прокурору він не сподобався, – додав до виступу один із адвокатів. – Вона (скарга, – Авт.) не містить вказівок, чому судове рішення є незаконним і необґрунтованим, не вказує, яку норму порушив суддя першої інстанції».

 

Впіймали, показали, відпустили

 

На фоні наявних доказів прокурори виглядали дійсно дуже слабко, і при кожній більш-менш обґрунтованій заяві з боку адвокатів, судді те і діло, що переводили погляди на представників державного обвинувачення. Кваліфіковані статті дійсно є груповими, тож сподіваємось, що підозри отримають інші учасники схеми, в тому числі посадові особи, інакше все це виглядає як спортивна риболовля – впіймали, показали, зважили, пошкребли та відпустили. Зрештою, прокурори запевнили, що підозри готують іншим учасникам, але наразі достатньо доказів зібрано тільки щодо Хуторної. Ну що ж? Схоже, ця пісня надовго. Спостерігаємо! А поки що Світлана Хуторна залишається на свободі і може спокійно готуватись до наступних засідань.

 

Віталій НАЗАРЕНКО, фото автора

Схожі матеріали (за тегом)