|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 13:19 | 06.20.2024

На розпайованій землі в Ялівщині знайшли стародавні артефакти

На приватних земельних ділянках в Ялівщині, де нещодавно фіксували роботу землерийної техніки, корчування та вирубування дерев, історики знайшли стародавні артефакти різних історичних епох.

kulsloik

Відомий чернігівський археолог Ігор Ігнатенко розповідає, що ділянка, де проводяться земляні роботи, є територією археологічної пам’ятки «поселення Ялівщина». На його переконання, все, що зараз тут відбувається, є грубим порушенням законодавства, оскільки будь-які роботи треба проводити після ґрунтовних досліджень. За попередніми підрахунками спеціаліста, вартість таких робіт може сягнути 100 мільйонів гривень.

misce23

Ігор Ігнатенко разом із колегами-істориками, пройшовши звільненою від природи смугою землі, назбирали уламків керамічних горщиків доби скіфів (середини І тис. до н.е.), «періоду ранніх слов’ян» (3-5 ст. н.е.), та епохи Київської Русі (11-12 ст.). Серед знахідок і половинка вудил 12 століття.

znaxi

Ситуацію археолог коментує так: «На території археологічної пам’ятки «поселення Ялівщина» якісь особи проводять земляні роботи, корчуючи дерева і перегортаючи верхній пласт культурного шару. Без сумніву, це порушення».

За словами дослідника, він поспілкувався із власником кількох земельних ділянок, який і корчує дерева й чагарі і був обурений почутим.

«Він каже, що у 2006 році викупив ділянки у працівників «Зеленбуду», які їх отримали при роздержавленні установи, і наразі його земельні володіння не мають ніяких обмежень щодо використання. Немає нічого поганого в тому, що земля перевертається технікою, бо ж як він буде вирощувати на ній картоплю, то теж буде плугом перевертати. Ха-ха!!! Вирощувати картоплю??? Не для цього цю землю приватизували, кладучи в кишені чиновників немалі хабарі», – переконаний Ігор Ігнатенко.

mapka23

Давнє поселення у Ялівщині, відоме принаймні з середини 19 століття. Чернігівські археологи неодноразово його досліджували. Історик не розуміє, як трапилося, що землі цієї пам’ятки археології, які за законом мали бути включені до переліку земель історико-культурного призначення, виявилися приватизованими.

На його думку, питання з культурною спадщиною владнається, якщо власники цих земельних ділянок заплатять археологам за повне дослідження цієї території, що за державними розцінками потягне мало не на 100 мільйонів гривень, і археологи якісно розкопають об’єкт.

Ситуацію з розорюванням та вирубуванням дерев прокоментували у Департаменті екології та природних ресурсів Чернігівської обласної державної адміністрації. Як повідомили в установі, розорювання та вирубування дерев здійснюється поза межами РЛП «Ялівщина».

«У відповідь на заяви екоактивістів працівниками КЗ «РЛП “Ялівщина”» були негайно перевірені факти вирубування дерев та розорювання ділянок біля гаражів, що межують з РЛП «Ялівщина». Так, у ході вивчення ситуації встановлено, що роботи проводяться на приватних земельних ділянках, які мають кадастрові номери і зареєстровані в державному земельному кадастрі як землі для ведення особистого селянського господарства. Варто зауважити, що згадані ділянки не входять до складу парку! Звичайно, вирубування дерев та розорювання рослинного шару ґрунту негативно впливає на довкілля. Однак у даному випадку рішення щодо здійснення таких робіт належить власнику цих ділянок, який набув право на їх володіння до того, як був створений РЛП «Ялівщина». Тож знищення зелених насаджень – на совісті власника земельних ділянок та тих, хто свого часу був дотичний до роздачі їх у приватну власність».

З приводу земляних робіт в межах пам’ятки археології історики та активісти звернулись до Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА, серед повноважень якого є захист і збереження історико-культурної спадщини.

Фахівці припускають: є ознаки того, що замовники цих робіт порушили закони про охорону культурної спадщини, археологічної спадщини, Земельний кодекс.

«Департамент з наших матеріалів готує документи до Чернігівської окружної прокуратури», – каже заступниця директора комунального закладу «Чернігівський науково-методичний центр охорони культурної спадщини» Чернігівської обласної ради Валентина Мултанен.

За законом, якщо порушник не зупиняє руйнування пам'яток, з нього не тільки стягується штраф, а й настає кримінальна відповідальність (стаття 298 Кримінального Кодексу України).

Тож якщо власники дійсно хочуть обробляти цю землю, вони мусять спочатку укласти договір з археологами, щоб ті дослідили всю ділянку.

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)