|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 4:44 | 06.23.2024

У школах і дошкільних закладах найголовнішим стало убезпечення діток від бомбардувань і обстрілів

Сільські діти у найбільш нищівно-кривавій Другій світовій війні не зазнавали страхіть від безкінечних повітряних тривог, бо тоді їх не оголошували у селах. Фашистські окупанти без попереджень знищували великі й малі поселення з дорослими й дітьми.

Сьогоднішні окупанти «цивілізовані»: не приховують своїх намірів нищити села й міста, заганяючи «слов’янських братів і сестер» у бомбосховища, а хто не встигне заховатися, або й нікуди заховатися, – той, мовляв, хай пробачає їх на тому світі.

 

На території Бобровицької об’єднаної територіальної громади Господь уберіг діток від наслідків запеклих смертоносних боїв, але не захистив від існуючих воєнних загроз, що майже щодня супроводжуються повітряними тривогами. Можна сказати, що як дорослі, так і діти, вже стали звикати до них, але бойові наші оборонці постійно закликають, щоб не нехтували тривожними попередженнями.

bimb2

Укриття для дошкільнят від Михайла Дідка

 

З відповідальною серйозністю дослухаються до порад воїнів освітяни. На початку минулого літа педагогічні колективи всіх шкіл і дошкільних закладів кинулися шукати приміщення для облаштування безпечних укриттів для учнів і дошкільнят після оголошення повітряної тривоги. Оглядали матеріально-технічну базу чотирнадцяти закладів загальної середньої освіти члени спеціальної комісії, до якої входили: С.М. Циба – заступник міського голови, В.Г. Мартишевська – начальник відділу освіти міської ради, В.О. Байдюк – головний спеціаліст з надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради, Р.В. Дуб – начальник Бобровицького управління головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, А.Ю. Коваль – начальник відділу будівництва ЖКГ та благоустрою міської ради, В.Л Сльозко, І.О.Проха – інспектори ВЗНС Ніжинського РУ ГУ ДСНС України в Чернігівській області та інші відповідальні працівники. Комісія встановила, що лише у п’яти школах є на балансі відповідні приміщення для облаштування захисних споруд цивільного захисту (укриттів).

bimb3

Санвузол укриття

 

Найбільше таке приміщення перебуває на балансі Бобровицького ЗЗСО I-III ст. №1. На його облаштування міська рада виділила майже два мільйони гривень. Великі обсяги ремонтних робіт виконали вчителі й технічні працівники, долучалися до благоустрою просторого безпечного приміщення батьки школярів. У цьому укритті можуть переховуватися від бомбових ударів та обстрілів й учні Бобровицького ліцею, і вони вже багато разів там пересиджували небезпеку разом з учнями першої школи.

Комісія погодила облаштування укриттів на випадок повітряної тривоги у приміщеннях, що перебувають на балансі Озерянського й Марковецького закладів загальної середньої освіти, Петрівської й Браницької гімназій.

– Дев’ятьом закладам загальної освіти надали приміщення для облаштування укриттів для дітей просто добродушні люди, ще й у безоплатну оренду, – пояснила начальник відділу освіти Бобровицької міської ради Валентина Мартишевська. – Кожен приклад має свою невеличку історію, яка свідчить про високу суспільну свідомість наших людей, що відповідає найсвятішім вимогам моралі.

bimb4

Уроки можуть проходити й під час повітряної тривоги

 

Валентина Григорівна розповіла про кілька таких історій. У Пісках директор місцевої школи Валентина Хоменко звернулася за допомогою до Станіслава Чуба, і він без найменшого зволікання передав для укриття 88 учнів просторе, непогано впорядковане підвальне приміщення своєї садиби. Вчителям і батькам учнів залишилося лише «підігнати» це приміщення під стандарти й відповідні вимоги до захисної споруди цивільного захисту. Чуйні підприємці, що працюють в мережі Інтернет, допомагають школі розбудувати надійний зв'язок для онлайн-навчання учнів на випадок тривалої повітряної тривоги.

Подібна історія з укриттям для учнів у Макарівській гімназії, облаштували його теж у приватному підвальному приміщенні неподалік гімназії. Господар-орендодавець доклав рук до облаштування.

Недалекий сусід Горбачівської гімназії надав своє підвальне приміщення, де обладнали укриття.

Для дітей початкових класів Бобровицького ЗЗСО I-III ст. №2 хороше приміщення виділив керівник місцевого господарства Сергій Ганчев. Директор школи Ірина Юрченко організувала там облаштування укриття в українському стилі, що схоже на невеличкий музей українознавства. Ще одне укриття для учнів старших класів підготували в іншому приміщенні, в яке освітяни й інші помічники також уклали душу.

Чи не найтепліше укриття обладнали для 134 учнів Озерянського закладу середньої освіти у приміщенні, що на балансі школи. Працювали гуртом, фінансами допомогла і Бобровицька міськрада – 220 тисяч гривень виділила. Одержала бюджетну підтримку й Марковецька школа, колектив якої облаштував укриття у своєму приміщенні, бригада фахівців спорудила навіть зручні східці, якими діти швидко й безпечно спускаються в укриття.

У Бригинцівській гімназії навчається 47 учнів. Приміщення для укриття дісталося закладу освіти від колишньої райспоживспілки, добряче захаращене, але з безплатною орендою. Вичистили його і привели до стандартів захисної споруди силами старостинського округу і вчительського колективу з помічниками.

У Ярославці працює філія (41 учень) Бобровицької першої школи. Завідує філією Світлана Чустіль. Розповіла, що на час повітряної тривоги є де заховатися учням і вчителям, укриття розмістили теж у покинутому підвалі колишньої райспоживспілки. Дещо окультурене підвальне приміщення передали школі для укриття кобижчанські торговельники.

Дуже багато мотлоху й дрібного сміття довелося вивозити освітянам Рудьківської школи з приміщення, що на балансі місцевої культури. Після «зачистки» – там затишне й безпечне укриття для дітей.

bimb1

Є де перепочити

 

Розповідь Валентини Григорівни Мартишевської про дружну й оперативну роботу в дошкільних і шкільних закладах освіти доповнювали фахівці відділу освіти, зокрема Юрій Гончар і Олена Дурицька. Вони оперували належно оформленими документами, що свідчать про серйозну підготовку до облаштування захисних споруд цивільного захисту для особливих громадян – дітей. На жаль, найменшеньких не вдалося побачити – дитячі садки були на «простої». Вперше почув цей «термін» у Ярославці.

На подвір’ї філії школи свого часу капітально відремонтували давнє приміщення для дитячого садочка. Велику допомогу надало товариство «Земля і воля»:

– Виконавчий директор господарства Валентина Онисимівна Чернякова особисто контролювала реконструкцію цього приміщення, – згадує завідувачка дитячого садка Світлана Леонідівна Рябченко. – Сучасне ж обладнання для кухні допоміг придбати перший заступник генерального директора ТОВ «Земля і воля», депутат обласної ради Василь Нестерук. А кімнати дитячого садочка, кожна з яких схожа на картинку з певної казки, – то творіння наших працівниць. Найбільше доклала своїх талановитих рук і творчих здібностей проста жінка-прибиральниця Наталія Синишина. Але казковий наш садок на тимчасовому «простої»: у приміщенні можемо забезпечити відповідну температуру, а на подвір’ї й укритті – прохолодно для найменшеньких. А їхній захист як від воєнної загрози, так і від захворювань – у пріоритеті.

bimb6 bimb7 bimb5

Як у казці

 

Через температурні й воєнні причини на «простої» й шість інших дошкільних закладів, працівники яких не зобов’язані ходити на роботу, але одержують дві третини від окладів. Закінчення «простою» – 9 березня. Тоді дошкільнятка повернуться у свої казкові приміщення, а вони такі по всіх селах і в Бобровиці, бо і в цих питаннях все краще – дітям. А вже потім дорослі зобов’язання перед Вітчизною: «Нас багато, нас не перемогти, нехай про це знають наші вороги».

 

Григорій ВОЙТОК

Схожі матеріали (за тегом)