|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 2:05 | 02.23.2024

Одну справу «злили», іншу «похоронили»

Дві гучні кримінальні справи року, що минув, до яких була прикута увага громадськості та журналістів, поліція Чернігівщини буквально «поховала». Якщо бути більш конкретним, то «поховали» провадження про наругу й вандалізм на кладовищі в Ховмах Комарівської громади, в результаті якого горе-підприємець із Борзни зруйнував 15 могил.

А от «злили» якраз не менш гучну справу про погрози життю і пошкодження майна депутату Ніжинської районної ради Миколі Шкарупі. Микола Степанович, нагадаємо, активно виступав за розслідування актів вандалізму та протистояв будівництву одним із агрохолдингів небезпечного заводу з виробництва калійно-аміачних сумішей. Нині ж постраждалий від дій зловмисників 65-річний активіст підозрює, що обидва провадження «спустили в унітаз» не просто так.

 

Трупний запах вандалізму

 

Наприкінці грудня 2021 року на всю країну спалахнув скандал із наругою на кладовищі в селі Ховми Комарівської громади. «ТСН», а разом із ним «Суспільне» та наше видання зафіксували наслідки так званої розчистки старого цвинтаря, яка була більше схожа не на прибирання, а на лісозаготівлю. Депутат Ніжинської районної ради Микола Шкарупа першим звернув увагу громадськості на кричущий акт вандалізму, звинувативши в цьому голову громади Віктора Бондаренка та підприємця з Борзни Григорія Лободу, техніка та наймані працівники якого, власне, і порались між похованнями спочилих у Бозі ховминців. Потерпілі від дій зловмисників нарахували 15 зруйнованих надгробків із хрестами. Після розголосу в ЗМІ поліція заарештувала техніку горе-підприємця та відкрила кримінальне провадження.

1klado

«Поліцейські виявили пошкодження на 15-ти могилах: зламані хрести, пошкоджені пам’ятники та огорожі могил. На похованнях були спиляні гілки дерев, а також сліди від коліс техніки. Також на території кладовища виявлені пні та фрагменти спиляних дерев, – йшлося у повідомленні пресслужби ГУНП в Чернігівській області. – Відомості про подію внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Поліція відкрила провадження за частиною 1 статті 297 Кримінального кодексу України (наруга над могилою або іншим місцем поховання). Її максимальна санкція передбачає позбавлення волі на строк до трьох років».

1ams

Втім, на цьому все і закінчилось.

«Жоден розголос не вплинув на рішення слідчої Ніжинського райвідділку поліції Ольги Боровик, – пояснює по суті справи Микола Шкарупа. – Вона, в чому я не маю сумніву, знайшла привід для винесення постанови про закриття кримінального провадження без наслідків для замовника й виконавця злочину. Мабуть, хтось вирішив, що війна все спише. Слідчі навіть не допитали тих, хто давав інтерв’ю журналістам, а з деким староста та голова провели профілактичні бесіди й пообіцяли все відновити».

Пообіцяли, але й досі не відновили, хоча з того часу минуло вже більше року.

 

Плюнули у вічі навіть Чаусу

 

Буквально за тиждень після того, як Микола Шкарупа вивів на публічний рівень акт вандалізму, йому вдруге побили авто, а на капоті разом із сокирою залишили записку «останнє китайське попередження». Почерк зловмисників був ідентичний тому, який залишили депутату райради ще у травні того ж року. Тоді Миколі Степановичу теж побили автівку. Подія трапилася після того, як на громадських слуханнях Комарівської громади він виступив проти того, аби агрохолдинг будував в одному з сіл громади вузол КАС. Натомість пан Бондаренко захищав інтереси аграріїв. Тоді Миколі Шкарупі також залишили записку такого змісту: «це тільки початок». Обидва напади депутат райради пов’язував із його професійною діяльністю та захистом інтересів виборців.

1apo23

Пошкоджена автівка і записка з погрозами

 

31 грудня 2021 року голова Чернігівської ОДА В’ячеслав Чаус написав про цей інцидент: «Удруге за рік пошкодили майно ніжинського громадського активіста Миколи Шкарупи. Ймовірно, такі дії – спроба залякати та помститися за небайдужість до справ громади. На жаль, це непоодинокий випадок, коли лідерам думки області погрожують через їх активну громадянську позицію. І це – неприпустимо! Правоохоронні органи мають розібратися в усіх злодіяннях. Однак, можу запевнити, – громадськість може розраховувати на мою підтримку»...

Втім, схоже на те, що поліції абсолютно плювати як на напад на активіста, так і на гласність та увагу очільника президентської гілки влади на Чернігівщині. Понад півтора роки поліція не може (і, очевидно, не хоче) знайти нападників, хоча були і свідки і, цілком можливо, відео з камер спостереження.

«По першому провадженню про мене взагалі забули на два місяці, потім викликали, формально запитали і на цьому все. По другому інциденту викликали навіть в прокуратуру, там сиділо двоє слідчих, документів я не бачив, – каже Микола Шкарупа. – З їх міміки я зрозумів, що це проста формальність для того, щоб поховати справу. Адже при бажанні можна було знайти нападників: камери стояли, свідки були, але нічого з того не вийшло. До того ж у ході слідства змінили кількох слідчих».

Депутат розповідає, що після другого нападу він проходив детектор брехні.

«Який сенс від цієї процедури, коли я – потерпілий, не знаю, – дивується Шкарупа. – Знаю, що на детектор викликали Олега Власенка – представника СТОВ «Дружба Нова» і Віктора Бондаренка, який міг знати, звідки ноги ростуть. Бондаренко дав згоду, а Власенко не з’явився. Подальші результати мені не відомі».

Таким чином всі три справи, дві з яких стосуються пошкодження майна та погроз фізичною розправою над районним обранцем, фактично поховано. І тут виникає риторичне запитання: а кому це вигідно?

 

Віталій НАЗАРЕНКО

Схожі матеріали (за тегом)