|  Архів Газети Чернігівщина архів газети | 14:52 | 07.16.2024

З депутатів – на лаву підсудних і навпаки

Новоспеченого народного депутата, котрий буквально «вигриз» мандат на чи не найскандальнішому виборчому округу держави – 210-му, Бориса Приходька викликають до суду.

«Справа на 2 мільярди гривень», що тягнеться з липня 2014 року, отримала нове продовження. Колишнього першого заступника Голови Національного банку України часів Віктора Януковича підозрюють в крадіжці 2,069 мільярда гривень з ПАТ «Аграрний фонд».11-го та 13-го вересня гучну корупційну справу мав розглянути Дарницький районний суд міста Києва, однак головний обвинувачений там так і не з’явився.

Після крайніх парламентських виборів Борис Вікторович Приходько вже офіційно – народний депутат Верховної Ради України IX скликання. Опускаючи деталі виборчої гонки, що «прославила» 210-й одномандатний виборчий округ на всю країну, перейдемо до найголовнішого – предмету обвинувачення. А він – якраз в руслі декларованих інтересів нової влади, а конкретно – боротьби з корупцією та притягнення до відповідальності топ-корупціонерів. Втім, для того, щоб зрозуміти суть, треба ознайомитись із хронологією подій.

Так, пізно ввечері 31 липня 2014 року слідчі ГПУ затримали Бориса Приходька за підозрою в привласненні чужого майна та легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. В ході проведеного розслідування ГПУ встановила, що в лютому 2014 Борис Приходько за попередньою змовою з головою правління ПАТ «Аграрний фонд» Олександром Кірюковим і службовими особами ПАТ «Брокбізнесбанк», а саме з головою наглядової ради Денисом Бугаєм, заволоділи коштами «Аграрного фонду» в розмірі 2,069 мільярда гривень. Тоді Приходьку висунули підозру в скоєнні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191 і ч. 3 ст. 209 Кримінального кодексу: привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, а також легалізація доходів, отриманих злочинним шляхом.

Слідство встановило, що ПАТ «Аграрний фонд» без дозволу Міністерства аграрної політики розмістив кошти на депозитному рахунку «Брокбізнесбанку», а банк витратив ці кошти на власні потреби, що спричинило неможливість повернення депозиту.

Всі злочини вчинені в особливо великих розмірах. За першою статтею передбачено тюремне ув'язнення терміном від 7 до 12 років, за другою – від 8 до 15 років. Також ці порушення караються конфіскацією майна і позбавленням права займати певні посади на строк до трьох років.

1tablp

Інформація від руху Чесно у справі на 2 млрд

Отож 31 липня Борису Приходьку повідомили про підозру, після чого йому було обрано запобіжний захід у вигляді утримання під вартою з сумою застави в 200 мільйонів гривень! Безпрецедентна сума застави в історії вітчизняного судочинства.

22 жовтня 2014 року тодішня глава НБУ Валерія Гонтарєва звільнила його в зв'язку з вимогами закону «Про очищення влади»: він підпав під люстрацію, оскільки більше року працював в період президентства Віктора Януковича.

У грудні 2014 року він був звільнений з-під арешту. Кажуть, без внесення застави.

У червні 2015-го ГПУ направила в суд обвинувальний акт щодо Бориса Приходька і екс-голови правління «Аграрного фонду» Олександра Кірюкова. У ГПУ відзначали, що ці особи в лютому 2014-го по попередньою змовою з групою осіб під керівництвом Сергія Курченка, в тому числі посадовими особами «Брокбізнесбанку», протиправно заволоділи майном Аграрного фонду на суму понад 2 мільярди гривень.

У січні 2016 року Окружний адміністративний суд Києва визнав незаконним наказ НБУ про звільнення Бориса Приходька з посади заступника глави НБУ в порядку люстрації. Нацбанк оскаржив це рішення. Уже в березні Київський апеляційний суд призупинив розгляд апеляції на скасування люстрації Бориса Приходька до рішення Конституційного суду щодо закону «Про очищення влади». Рішення Конституційного суду досі немає.

У жовтні 2016 року Печерський райсуд Києва відправив на доопрацювання обвинувальний акт щодо Бориса Приходька і Олександра Кірюкова. Адже їм інкримінували скоєння злочину в співучасті з головою правління «Брокбізнесбанку» Олександром Динником та головою наглядової ради банку Денисом Бугаєм. Але останні не були фігурантами цієї справи – розслідування щодо них здійснювалося в окремих справах. Прокурор повинен був прибрати з обвинувального акта посилання на прізвища топ-менеджерів «Брокбізнесбанку», або ж зробити їх обвинуваченими у цій справі. Відтак, суд визначив, що юридичне формулювання обвинувачення сформульоване не повністю – не було зазначено, на чию користь присвоювалися 2,069 мільярди гривень. При цьому обвинувачення не містило детального опису фактичних обставин, які б свідчили про спільність умислу Бориса Приходька і Олександра Кірюкова з розподілом ролей і за заздалегідь розробленим ними злочинним планом.

За клопотанням прокурора, Колегією суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду міста Києва 26 січня 2017 року кримінальне провадження щодо вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, направлено на розгляд до Дарницького районного суду міста Києва. І тільки після виборів суд знайшов час призначити розгляд справи. Проте, як виявилося, даремно. Ні 11-го, ні 13-го вересня 2019-го Борис Приходько не з’явився в залі суду. Причина – законотворча діяльність і статус народного депутата. Відтак Дарницький районний суд Києва, у складі суддів Домарєва О.В., Щачної Т.В. та Просалової О.М, вирішив відкласти розгляд справи Приходька на… невизначений термін. Очевидно, що судді не знають, як діяти у випадку з народними депутатами. За зняття з них недоторканності парламент формально проголосував, а на практиці без згоди парламенту обранців до суду волами не затягнеш. Тут і без ворожки зрозуміло, що «справа на 2 мільярди» є лакмусовим папірцем для нової влади. Який колір обере «зелена команда», ми всі невдовзі побачимо.

Віталій НАЗАРЕНКО "Чернігівщина"

Схожі матеріали (за тегом)